6 vedecky overených účinkov látky Muira puama na ženy | FEMINUS - přírodní doplněk stravy pro ženy

6 vedecky overených účinkov látky Muira puama na ženy

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
6 vedecky overených účinkov látky Muira puama na ženy

Osnova:
Strom, ktorého účinky poznali už indiáni
Koreň plný prospešných látok
Čo možno v Muira puama nájsť?
1. Pôsobí ako afrodiziakum
2. Chráni pred stresom
3. Pomáha v boji s depresiami
4. Zvyšuje fyzickú výkonnosť
5. Zlepšuje pamäť
6. Pomáha proti únave
Záver

Odbúrava sexuálne poruchy, zvyšuje chuť na pohlavný styk a podporuje plodnosť, to je len základ toho, s čím môže Muira puama pomôcť!

Amazónia, odkiaľ pochádza, je skrátka fascinujúcim územím plným zázračných rastlín. Jednou z nich je aj táto "amazonská viagra".

Strom, ktorého účinky poznali už indiáni

Nejde pritom o malinkú bylinku rastúcu nízko pri zemi, ale o celý strom, ktorého domovom sú husté amazonskej pralesy. Objavený bol na začiatku minulého storočia a stále je pre vedcov veľkou neznámou. Je tak veľmi pravdepodobné, že všetky jeho účinky ešte neboli popísané.

Vedci ale samozrejme neboli prvý, kto sa o účinky Muir puama začali zaujímať. Ako prvý ju objavili indiánske kmene obývajúce pralesy.

Muži žuvali kôru s koreňom za účelom zvýšenia libida, ich ženy z kôry vyrábali rôzne mastičky na vonkajšie poranenia a využívali ju pri menštruačných ťažkostiach.

Až v roku 1950 bola Muira puama zapísaná do brazílskeho liekopisu, prišlo sa totiž na to, že dokáže pomôcť aj pri chorobách. Predpisovaná začala byť ako liek proti chrípke, reumatizmu, frigidite, zlému tráveniu alebo nadmernému vypadávaniu vlasov.

Za celosvetovú popularitou tohto tropického stromu však stoja legendy o účinkoch na libido.

Koreň plný prospešných látok

Po svete je známa pod rôznymi názvami, indiáni ju označujú ako "mocné drevo", jej slovenský názov, ale znie oveľa obyčajnejšie - Voňatec vajcovitý.

Nie je to žiadny drobček, meria až 5 metrov. Má svetlo sfarbené kvety v tvare hviezdice, z ktorých vychádza štipľavá vôňa podobná jazmínu.

Nás na tejto rastline ale zaujíma hlavne koreň, v ktorom sa skrývajú mastné kyseliny, esenciálne oleje, fytochemické kyseliny a rastlinné steroly.

Čo možno v Muira puama nájsť?

Mastné kyseliny sú súčasťou každej ľudskej bunky. Chránia nás pred srdcovými ochoreniami, znižujú krvný tuk a ovplyvňujú činnosť celého imunitného systému. Zároveň pôsobí ako ochrana pred vznikom niektorých autoimunitných ochorení. Sú dôležité aj pre náš mozog.

Esenciálne oleje nám pomáhajú v boji proti stresu a uľahčujú dýchanie. Zlepšujú problémovú pokožku aj koncentráciu a zmierňujú bolesť svalov.

Fytochemické kyseliny účinne detoxikujú organizmus a chránia ho pred jeho starnutím. Zároveň chránia pred rakovinou.

Rastlinné steroly znižujú cholesterol, spomaľujú proces starnutia a bojujú proti chorobám.

...

Už zloženie Muira puama napovedá, že rozsah jej pôsobenia je naozaj zaujímavý. Aké sú jeho vedecky overené účinky na ženský organizmus?

1. Pôsobí ako afrodiziakum

Ako sexuálny stimulant sa Muira puama užíva už celé stáročia. Na čo prišli sami obyvatelia pralesov, potvrdili aj vedci.

Nielenže vie nabudiť, ale pomáha pri liečbe sexuálnej dysfunkcie (a to nielen u žien, ale i u mužov) a vyvoláva chuť na sex. Vie dokonca predĺžiť pohlavný styk a zvýšiť libido aj sexuálny zážitok.

Špeciálne u žien sa Muira puama využíva pri liečbe frigidity a k podpore plodnosti. Dokáže zmierniť menštruačné bolesti aj príznaky spojené s menopauzou. Prekrvuje panvovú oblasť, čím zvyšuje citlivosť pohlavných orgánov a podporuje tak silnejší zážitok pri pohlavnom styku.

Vedci skúmali jej potenciál pre zvýšenie libida na dvoch stovkách zdravých žien. Po jednom mesiaci užívania Muir puama uviedlo 65% z nich, že sa zdvihla ich sexuálna túžba aj intenzita orgazmu.

2. Chráni pred stresom

Hoci sú jej najsilnejšie účinky v sexuálnej oblasti, môže pomôcť aj inde. Užíva sa ako nervové tonikum počas psychicky náročného obdobia a chráni pred stresom.

Bolo preukázané, že Muira puama pôsobí proti niektorým účinkom chronického stresu, má totiž antioxidačné účinky. Štúdia dokonca dospela k záveru, že Muira puama môže mať vlastnosti podobné adaptogénom, čo sú rastlinné produkty zvyšujúce odolnosť organizmu proti stresovým situáciám, ako je zranenie, úzkosť alebo telesná únava. Zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkam, skrátka sa na ne adaptovať.

3. Pomáha v boji s depresiami

Chronický stres môže viesť až k depresiám, a nielen to. V období menopauzy dochádza k mnohým fyzickým i psychickým zmenám a ženy sa tak stávajú náchylnejšími práve k stresu, úzkostným stavom a depresiám.

Muira puama má antidepresívne vlastnosti, vďaka ktorým dokáže zahnať úzkosti, strach, nervozitu aj depresie.

Štúdia vykonaná na laboratórnych myšiach poukázala na fakt, že Muira puama dokáže liečiť depresiu vyvolanú stresom rovnako účinne ako antidepresíva.

4. Zvyšuje fyzickú výkonnosť

Medzi športovcami nie je novinkou, že rastlinné produkty dokážu zvýšiť fyzický výkon a odolnosť. Ani Muira puama nie je výnimkou. V Brazílii je považovaná za prírodné tonikum zvyšujúce športovú výkonnosť a zároveň znižujúce únavu.

A aj toto tvrdenie je vedecky overené, štúdie totiž zistili, že môže na naše telo pôsobiť ako mierny stimulant.

5. Zlepšuje pamäť

Muira puama pôsobí tiež na mozog. Dokáže zlepšiť pamäť a pomôcť s procesom učenia. Podporuje totiž rast neurónov.

Štúdie v tejto oblasti prebehla opäť na laboratórnych myšiach a ukázala, že staré myši, kterým bola rastlina podávaná, vykazovali väčší zlepšenie pamäti, než mladé myši, ktorým Muira puama podávaná nebola. Zároveň rastlina pomohla s obnovou pamäti u myší s poškodením mozgu.

Pomoc s procesom učenia podporuje aj fakt, že Muira puama zvyšuje nielen fyzickú, ale aj psychickú výkonnosť a odolnosť a zabraňuje tomu, aby sa nás zmocnila únava.

6. Pomáha proti únave

Muira puama je účinný pomocník pri liečbe slabosti po chorobe a všeobecnom nedostatku energie. Využíva sa nielen pri fyzickej, ale aj duševnej únave, podráždenosti a pri bolestiach hlavy.

Záver

Uvedené účinky nie sú zďaleka jediné, ktoré Muira puama má! Ďalej napríklad znižuje hladinu cholesterolu i telesného tuku. Pomáha pri nachladnutí a problémoch s trávením. Muira puama môžeme aplikovať aj na vonkajšie poranenia, opuchy, reumatizmus a ako upokojujúci prostriedok počas masáže či kúpeľa.

Aj cez všetky už dokázané účinky Muira puama prebiehajú ďalšie štúdie, ktoré sa na ňu sústreďujú ako na podporný prostriedok v boji proti Alzheimerovej chorobe aj rakovine.

V akých formách ju môžeme užívať? Ako drvenú drevinu, ktorú zalejeme vodou, prášok alebo extrakt. Je samozrejme tiež súčasťou výživových doplnkov.

 

Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.

Späť na BLOG