Nachádzate se tu: Úvod Blog Estrogén 9 najčastejších príznakov menopauzy

9 najčastejších príznakov menopauzy

9 najčastejších príznakov menopauzy

Osnova:
1. Poruchy menštruačného cyklu
2. Návaly tepla
3. Vaginálna zmeny - suchosť
4. Zmena nálady a depresie
5. Ďalšie fyzické a duševné zmeny v strednom veku
6. Nespavosť
7. Nízka sexuálna túžba
8. Zvýšenie hmotnosti
9. Suchá koža a vlasy
Záver:

Skúste sa zamyslieť nad nadpisom nášho článku. Hovoríte si príznaky menopauzy, príznaky sa spájajú s chorobami, je menopauza choroba? Určite nie.

Je ťažké určiť, aké zmeny sú súčasťou poklesu hormónov v tele a ktoré súčasťou starnutia. Príznaky sa môžu tiež prekrývať. Vaginálna suchosť môže prispieť k problémom so sexom a časté nočné návaly môžu byť faktorom nespavosti.

Návaly tepla a vaginálna suchosť sú najčastejšie príznaky spájané s menopauzou. Medzi ďalšie príznaky patria poruchy spánku, bolesti pri močení, sexuálna dysfunkcia, zmeny nálady a tým pádom aj zhoršená kvalita života.

Vybrali sme pre vás 9 najčastejších príznakov menopauzy.

1. Poruchy menštruačného cyklu

Maternica je tvorená svalom. Pri perimenopauze sa maternica mierne zmenšuje a vnútorná vrstva tkaniva sa už nevytvára a je teda narušený pravidelný mesačný cyklus. V skorých fázach sa môže menštruačný cyklus skrátiť. Obdobia začínajú skôr, než by ste očakávali.

Začiatok menštruácie sa môže líšiť, môže dôjsť aj k nepravidelnostiam a nemusí to nič znamenať. Pokiaľ sa ale menštruácia nedostaví ani po viac než 3 mesiacoch, môže to naznačovať príchod menopauzy. Ani to, ale nie je isté. Takmer 20% žien má po tejto "prestávke" opäť menštruačný cyklus pravidelný.

2. Návaly tepla

Návaly tepla sú tiež nazývané ako vazomotorické príznaky. Návaly môžu začať v perimenopauze alebo môžu začať po uplynutí poslednej menštruácie. V priemere trvajú 3-5 rokov, ale niektoré ženy s nimi majú problémy aj potom.

Zdrojom návalov je hypotalamus. Ide o časť mozgu riadiacu telesnú teplotu. Pre 15% žien trpiacich najťažšou podobou návalov je to veľmi nepríjemné. Ide o ženy s chirurgickou menopauzou a ženy užívajúce tamoxifén. Tamoxifen je liek na prevenciu rakoviny prsníka.

Aké sú vonkajšie príznaky návalov?

Medzi príznaky patrí potenie a ružová alebo začervenaná pleť. Tieto príznaky dávajú najavo zníženie produkcie hladiny estrogénu v ženskom tele. Návaly tepla môže sprevádzať bolesť srdca, pocity úzkosti, napätia alebo pocity strachu.

Ženy si na tieto príznaky často sťažujú práve pred tým, než sa dostavia návaly horúčavy. Návaly tepla počas spánku nazývané nočné potenie, môžu narušiť spánok, čo zhoršuje jeho kvalitu a môžu pôsobiť na zmenu nálady.

3. Vaginálna zmeny - suchosť

Znížená hladina estrogénu spôsobuje stenčovanie vaginálnej výstelky a zmenšovanie vaginálnej sekrécie.

Vagína sa tak stáva kratšia a užšia. Z tejto zmeny pramenia nepríjemné problémy. Vagína je potom suchá a spôsobuje tým bolesť pri sexuálnom styku. Môže sa následne prejaviť aj zápal vaginálnej steny, je potrebné tento stav liečiť.

Dôležité je sa pri problémoch v sexe poradiť s lekárom. Existuje celý rad iných stavov ako menopauza, ktoré môžu bolesti spôsobovať. Odborníci bežne radia, že častá sexuálna stimulácia môže prispieť k zdraviu vagíny a udržať ju viac pružnú.

4. Zmena nálady a depresie

Výkyvy nálad sú častejšie v období perimenopauzy než v neskorších fázach postmenopauzných rokov, kedy sa hormóny vaječníkov stabilizujú na nízku úroveň. Priama väzba medzi zníženou hladinou estrogénu a zmenou nálad nebola dokázaná.

Hormonálne zmeny, ale spôsobujú vykoľajenie z bežného životného rytmu ženy. Zmeny nálad znamenajú v jednej chvíli radosť, o chvíľu neskôr plač a depresie. Ženy počas svojho života trpia depresiami častejšie ako muži.

Na ženu navyše pôsobia ďalšie faktory. Môže sa jednať o odsťahovanie detí, profesijná zodpovednosť, choroby, smrť rodičov alebo samotný proces starnutia. Všetky tieto vplyvy zanechávajú na žene negatívne pocity a môžu spustiť hormonálne výkyvy.

5. Ďalšie fyzické a duševné zmeny v strednom veku

Niektoré najčastejšie zmeny v strednom veku sú často pripisované menopauze, ale nemusí to tak byť. Zmeny nemusia plynúť z kolísajúcou alebo znižujúcou sa hladinou hormónov menopauzy. Medzi najčastejšie zmeny patria zmeny nálady a depresie, nespavosť a iné problémy so spánkom.

Ďalšie pozorované zmeny ako sú kognitívne a pamäťové problémy alebo pokles sexuálnej túžby sú často spájané s menopauzou. Medzi fyzické zmeny môžeme zaradiť zvýšenú hmotnosť, inkontinenciu moču, palpitáciu srdca, suchú kožu a vlasy, prípadne aj bolesti hlavy.

Nemusí ísť jednoznačne o problémy pri menopauze. Zamyslite sa nad tým, koľko mužov má podobné problémy pri poklese hormónov okolo 50 rokov veku. Môže sa jednať o príznaky prirodzeného starnutia.

6. Nespavosť

Častým problémom žien v menopauze je prebúdzanie sa zo spánku. Čo počas spánku konkrétne spôsobuje toto prebudenie nie je doteraz známe.

Niektoré ženy uvádzajú, že vplyvom nočného potenia si prepotia perinu a tento nepríjemný pocit ich prebudí. Aj napriek nočnému poteniu niektoré ženy spia bez prebudenia. Návaly tepla aj tak ovplyvňujú najzdravšie fázy spánku.

7. Nízka sexuálna túžba

Pohlavný styk môže postupom veku ubúdať z rôznych dôvodov. S vekom sa znižuje prietok krvi do genitálií, a práve to môže byť dôvodom k menším sexuálnym túžbam. Ženy, ktoré majú problémy so spánkom, sú nevyspané a nemajú na sex jednoducho ani pomyslenie.

Vaginálna suchosť zase spôsobuje nepríjemnú bolesť. Inkontinencia moču zapríčiní rozpaky znižujúce príťažlivosť pri sexe.

8. Zvýšenie hmotnosti

Nebolo síce preukázané, že naberanie váhy priamo súvisí s menopauzou, ale môžeme sa domnievať, že áno. Postupom času, ako telo starne, je človek menej fyzicky aktívny a priberá.

9. Suchá koža a vlasy

Veľa žien má v strednom veku problémy so suchú kožu. Môže to spôsobovať nízka hladina estrogénu. S vekom sa znižuje schopnosť kože zadržiavať vodu a produkovať olej. Existuje ale len málo dôkazov, že má hladina estrogénu priamy vplyv na suchú pokožku a vrásky.

Záver:

Pozreli sme sa na 9 najčastejších príznakov menopauzy. Ako ste sa mohli dočítať, niektoré príznaky s menopauzou môžu úzko súvisieť, iné môžu byť spôsobené inými ťažkosťami.

Každú pochybnosť konzultujte s lekárom. Nezabúdajte tiež na to, že aj v neskoršom veku môžete viesť plnohodnotný život.

Späť na prehľad

Mohlo by vás zaujímať...

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

 
Jednorázový nákup
Jednorazový nákup
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Doprava zadarmo
Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pre koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určený pre všetky ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky menopauzy alebo zvýšená únava a nedostatok energie. Mladším ženám pomáha najmä zmierniť predmenštruačný syndróm, zvyšuje im energiu, vitalitu a libido. U žien v období menopauzy zase znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria ako je nekvalitný spánok, časté návaly tepla a dodáva im energiu.

Za ako dlho pocítim prvé účinky? +

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky a pod. FEMINUS obsahuje overené látky na podporu ženskej vitality, energie a zníženie príznakov menopauzy. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú v priebehu dvoch týždňov, väčšina žien však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Prečo musím brať dve tablety denne?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že vám FEMINUS naozaj pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problému si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má FEMINUS vedľajšie a nežiaduce účinky? +

FEMINUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá iba z vitamínov, minerálov a extraktov z bylín. Hlavná sila produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Pokiaľ nie ste na žiadnu zo zložiek v produkte alergická, je pre vás FEMINUS úplne bezpečný.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

PS: Ako takmer každý doplnok stravy je aj FEMINUS nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Z dôvodu obsahu macy by nemali produkt užívať ženy s endometriózou a myomatóznou maternicou. A z dôvodu obsahu kotvičníka zemného nie je vhodný pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi.

Je FEMINUS k dostaniu v lekárňach?+

Áno, doplnok stravy FEMINUS je certifikovaný štátnym zdravotným ústavom v Prahe a je bežne dostupný aj v online lekárňach v Česku a na Slovensku. Avšak tu na našich stránkach si môžete zakúpiť produkt priamo od výrobcu za najlepších podmienok as pridanou hodnotou v podobe darčekov, či zľavy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore