Nachádzate se tu: Úvod Blog Estrogén 9 najčastejších príznakov menopauzy

9 najčastejších príznakov menopauzy

9 najčastejších príznakov menopauzy

Osnova:
1. Poruchy menštruačného cyklu
2. Návaly tepla
3. Vaginálna zmeny - suchosť
4. Zmena nálady a depresie
5. Ďalšie fyzické a duševné zmeny v strednom veku
6. Nespavosť
7. Nízka sexuálna túžba
8. Zvýšenie hmotnosti
9. Suchá koža a vlasy
Záver:

Skúste sa zamyslieť nad nadpisom nášho článku. Hovoríte si príznaky menopauzy, príznaky sa spájajú s chorobami, je menopauza choroba? Určite nie.

Je ťažké určiť, aké zmeny sú súčasťou poklesu hormónov v tele a ktoré súčasťou starnutia. Príznaky sa môžu tiež prekrývať. Vaginálna suchosť môže prispieť k problémom so sexom a časté nočné návaly môžu byť faktorom nespavosti.

Návaly tepla a vaginálna suchosť sú najčastejšie príznaky spájané s menopauzou. Medzi ďalšie príznaky patria poruchy spánku, bolesti pri močení, sexuálna dysfunkcia, zmeny nálady a tým pádom aj zhoršená kvalita života.

Vybrali sme pre vás 9 najčastejších príznakov menopauzy.

1. Poruchy menštruačného cyklu

Maternica je tvorená svalom. Pri perimenopauze sa maternica mierne zmenšuje a vnútorná vrstva tkaniva sa už nevytvára a je teda narušený pravidelný mesačný cyklus. V skorých fázach sa môže menštruačný cyklus skrátiť. Obdobia začínajú skôr, než by ste očakávali.

Začiatok menštruácie sa môže líšiť, môže dôjsť aj k nepravidelnostiam a nemusí to nič znamenať. Pokiaľ sa ale menštruácia nedostaví ani po viac než 3 mesiacoch, môže to naznačovať príchod menopauzy. Ani to, ale nie je isté. Takmer 20% žien má po tejto "prestávke" opäť menštruačný cyklus pravidelný.

2. Návaly tepla

Návaly tepla sú tiež nazývané ako vazomotorické príznaky. Návaly môžu začať v perimenopauze alebo môžu začať po uplynutí poslednej menštruácie. V priemere trvajú 3-5 rokov, ale niektoré ženy s nimi majú problémy aj potom.

Zdrojom návalov je hypotalamus. Ide o časť mozgu riadiacu telesnú teplotu. Pre 15% žien trpiacich najťažšou podobou návalov je to veľmi nepríjemné. Ide o ženy s chirurgickou menopauzou a ženy užívajúce tamoxifén. Tamoxifen je liek na prevenciu rakoviny prsníka.

Aké sú vonkajšie príznaky návalov?

Medzi príznaky patrí potenie a ružová alebo začervenaná pleť. Tieto príznaky dávajú najavo zníženie produkcie hladiny estrogénu v ženskom tele. Návaly tepla môže sprevádzať bolesť srdca, pocity úzkosti, napätia alebo pocity strachu.

Ženy si na tieto príznaky často sťažujú práve pred tým, než sa dostavia návaly horúčavy. Návaly tepla počas spánku nazývané nočné potenie, môžu narušiť spánok, čo zhoršuje jeho kvalitu a môžu pôsobiť na zmenu nálady.

3. Vaginálna zmeny - suchosť

Znížená hladina estrogénu spôsobuje stenčovanie vaginálnej výstelky a zmenšovanie vaginálnej sekrécie.

Vagína sa tak stáva kratšia a užšia. Z tejto zmeny pramenia nepríjemné problémy. Vagína je potom suchá a spôsobuje tým bolesť pri sexuálnom styku. Môže sa následne prejaviť aj zápal vaginálnej steny, je potrebné tento stav liečiť.

Dôležité je sa pri problémoch v sexe poradiť s lekárom. Existuje celý rad iných stavov ako menopauza, ktoré môžu bolesti spôsobovať. Odborníci bežne radia, že častá sexuálna stimulácia môže prispieť k zdraviu vagíny a udržať ju viac pružnú.

4. Zmena nálady a depresie

Výkyvy nálad sú častejšie v období perimenopauzy než v neskorších fázach postmenopauzných rokov, kedy sa hormóny vaječníkov stabilizujú na nízku úroveň. Priama väzba medzi zníženou hladinou estrogénu a zmenou nálad nebola dokázaná.

Hormonálne zmeny, ale spôsobujú vykoľajenie z bežného životného rytmu ženy. Zmeny nálad znamenajú v jednej chvíli radosť, o chvíľu neskôr plač a depresie. Ženy počas svojho života trpia depresiami častejšie ako muži.

Na ženu navyše pôsobia ďalšie faktory. Môže sa jednať o odsťahovanie detí, profesijná zodpovednosť, choroby, smrť rodičov alebo samotný proces starnutia. Všetky tieto vplyvy zanechávajú na žene negatívne pocity a môžu spustiť hormonálne výkyvy.

5. Ďalšie fyzické a duševné zmeny v strednom veku

Niektoré najčastejšie zmeny v strednom veku sú často pripisované menopauze, ale nemusí to tak byť. Zmeny nemusia plynúť z kolísajúcou alebo znižujúcou sa hladinou hormónov menopauzy. Medzi najčastejšie zmeny patria zmeny nálady a depresie, nespavosť a iné problémy so spánkom.

Ďalšie pozorované zmeny ako sú kognitívne a pamäťové problémy alebo pokles sexuálnej túžby sú často spájané s menopauzou. Medzi fyzické zmeny môžeme zaradiť zvýšenú hmotnosť, inkontinenciu moču, palpitáciu srdca, suchú kožu a vlasy, prípadne aj bolesti hlavy.

Nemusí ísť jednoznačne o problémy pri menopauze. Zamyslite sa nad tým, koľko mužov má podobné problémy pri poklese hormónov okolo 50 rokov veku. Môže sa jednať o príznaky prirodzeného starnutia.

6. Nespavosť

Častým problémom žien v menopauze je prebúdzanie sa zo spánku. Čo počas spánku konkrétne spôsobuje toto prebudenie nie je doteraz známe.

Niektoré ženy uvádzajú, že vplyvom nočného potenia si prepotia perinu a tento nepríjemný pocit ich prebudí. Aj napriek nočnému poteniu niektoré ženy spia bez prebudenia. Návaly tepla aj tak ovplyvňujú najzdravšie fázy spánku.

7. Nízka sexuálna túžba

Pohlavný styk môže postupom veku ubúdať z rôznych dôvodov. S vekom sa znižuje prietok krvi do genitálií, a práve to môže byť dôvodom k menším sexuálnym túžbam. Ženy, ktoré majú problémy so spánkom, sú nevyspané a nemajú na sex jednoducho ani pomyslenie.

Vaginálna suchosť zase spôsobuje nepríjemnú bolesť. Inkontinencia moču zapríčiní rozpaky znižujúce príťažlivosť pri sexe.

8. Zvýšenie hmotnosti

Nebolo síce preukázané, že naberanie váhy priamo súvisí s menopauzou, ale môžeme sa domnievať, že áno. Postupom času, ako telo starne, je človek menej fyzicky aktívny a priberá.

9. Suchá koža a vlasy

Veľa žien má v strednom veku problémy so suchú kožu. Môže to spôsobovať nízka hladina estrogénu. S vekom sa znižuje schopnosť kože zadržiavať vodu a produkovať olej. Existuje ale len málo dôkazov, že má hladina estrogénu priamy vplyv na suchú pokožku a vrásky.

Záver:

Pozreli sme sa na 9 najčastejších príznakov menopauzy. Ako ste sa mohli dočítať, niektoré príznaky s menopauzou môžu úzko súvisieť, iné môžu byť spôsobené inými ťažkosťami.

Každú pochybnosť konzultujte s lekárom. Nezabúdajte tiež na to, že aj v neskoršom veku môžete viesť plnohodnotný život.

Späť na prehľad

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
na skúšku - doručenie zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Výhodné mesačné predplatné

Jednorázový nákup
pravidelne - kedykoľvek zrušíte
€20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro ženy ve věku od 30 do 60 let, kdy mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore