Nachádzate se tu: Úvod Blog Estrogén Estrogén - hormón, ktorý ovplyvňuje ženské telo

Estrogén - hormón, ktorý ovplyvňuje ženské telo

Estrogén - hormón, ktorý ovplyvňuje ženské telo

Osnova:
Estrogén sprevádza ženy celý život
Druhy estrogénu 
Optimálna hladina estrogénu
Keď je estrogénu nadbytok
Ako hladinu estrogénu v tele prirodzene znížiť?
Keď estrogén v tele chýba
Ako hladinu estrogénu v tele zvýšiť?
Záver

Základným ženským hormónom je práve estrogén. V tele ho majú všetky ženy, ale v oveľa menšej miere aj muži. Patrí do skupiny steroidov, estrogeny prenikajú bunkovou membránou a viažu sa na estrogénové receptory vnútri buniek.

Tvorí sa vo vaječníkoch, v žltom teliesku a v placente. Jeho malé množstvo vzniká tiež v nadobličkách, tukovom tkanive, prsiach a v pečeni. Prijímať ho môžeme ale aj v potrave, potravinových doplnkoch alebo liekoch.

Estrogén sprevádza ženy celý život

Pre zdravie ženy je estrogén veľmi dôležitý, zaisťuje totiž funkčnosť reprodukčného systemu, pravidelnosť menštruačného cyklu aj to, že ženy vyzerajú ako ženy. Práve vďaka estrogénu dochádza k rozširovaniu bokov, rastu pŕs aj k tomu, že majú ženy menej ochlpenia ako muži.

Estrogén pomáha vyvíjať sliznicu maternice, riadi ovuláciu a podporuje dozrievanie vajíčka a je nevyhnutný počas tehotenstva. Produkcia estrogénu chráni naše kosti aj cievy a ovplyvňuje libido.

Ovplyvňuje a zrýchľuje metabolizmus a tým aj to, ako naše telo dokáže spaľovať tuky.

Ženy s estrogénom žijú, bez toho aby si uvedomovali jeho nevyhnutnosť. To sa ale zmení s príchodom menopauzy, kedy jeho hladina začne klesať a práve preto začnú pociťovať často nepríjemné prejavy, ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, náladovosť, problémy so spánkom alebo zníženie libida.

Druhy estrogénu 

Estradiol, estriol a estrón - to sú tri druhy estrogénov. K ich produkcii dochádza v rôznych častiach tela a v rôznych obdobiach života aj ženského cyklu sa mení ich hladina. Dohromady tak vyvažujú zásoby estrogénov v priebehu života podľa aktuálnych potrieb.

K produkcii estradiolu dochádza vo vaječníkoch. Jeho hladina začína stúpať počas menštruácie a napomáha tak zreniu vajíčka a tvorí ovuláciu. Má vplyv na rast ženských pohlavných orgánov. Dôležitý je počas tehotenstva, kedy zaisťuje bábätku normálny krvný obeh. V tehotenstve jeho hladina stále stúpa a vrchol dosiahne tesne pred pôrodom a pomôže tak znížiť krvácanie pri pôrode.

Hlavne v tehotenstve je dôležitý estriol. U žien, ktoré nie sú tehotné, sa vyskytuje v rovnakej miere ako u mužov alebo u žien po menopauze. K jeho tvorbe dochádza v placente a jeho hladina narastá od ôsmeho týždňa tehotenstva až do pôrodu.

Ďalší druh estrogénu, estrón, je z tejto trojice estrogénov najslabší. Je potrebný hlavne v období menopauzy, keď už nie sú aktívne vaječníky.

Optimálna hladina estrogénu

Množstvo estrogénu neustále kolíše, rozmedzie jeho optimálnej hladiny v ženskom tele je 43 - 180 pg/ml. U mužov je jeho hladina samozrejme o dosť nižšia. Aby mohlo naše telo fungovať tak, ako má, musí byť hladina estrogénu aj ďalších hormónov v rovnováhe. Ak všetko funguje správne, telo vie, aké množstvo estrogénov potrebuje a samo si ho reguluje.

Ťažkostiam spojeným s nedostatkom či naopak nadbytkom estrogénu je možné predchádzať najmä zdravým životným štýlom a prístupom k svojmu telu. Aj keď ale žijete zdravo a máte dostatok pohybu, môže sa stať, že hormóny vo vašom tele sa môžu začať z rôznych dôvodov trochu hnevať. Ako spoznať a čo robiť v prípade, keď máte estrogénu nadbytok alebo naopak vášmu telu chýba?

TIP: Vyskúšajte FEMINUS - prírodný doplnok stravy určený pre ženy v období menopauzy. Tento český doplnok stravy obsahuje bohatý mix vitamínov, minerálov a extraktov z bylín bojujúci s nepríjemnými príznakmi ženského prechodu ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, strata energie a priberanie na váhe. FEMINUS je teraz v akcii s dopravou zadarmo po celej SR.

Kúpiť v akcii

Keď je estrogénu nadbytok

Ak je vo vašom tele estrogénu príliš veľa, dostavia sa tieto prejavy: nepravidelný menštruačný cyklus, zníženie libida, výkyvy nálad, opuchnuté a bolestivé prsia, úbytok vlasov, bolesti hlavy, problémy so spánkom alebo únava.

Ďalším z príznakov môžu byť časté migrény, pigmentové škvrny, bolestivé stavy pri menštruácii. Tieto príznaky nie je dobré podceňovať, dlhodobo zvýšená hladina estrogénu totiž môže spôsobiť rakovinu prsníka.

Ako hladinu estrogénu v tele prirodzene znížiť?

Zamerajte sa na svoj životný štýl, pokúste sa schudnúť, obmedzte alebo ideálne úplne vynechajte alkohol a kofeín. Začnite viac odpočívať, a pokiaľ to ide, vyhýbajte sa stresovým situáciám.

Keď estrogén v tele chýba

Rovnako ako jeho nadbytok, aj nedostatok estrogénu telo signalizuje niekoľkými prejavmi. Dochádza k zníženiu libida, vaginálnej suchosti, nepravidelnej menštruácii, častým infekciám močových ciest. Ďalším z prejavov nedostatku estrogénu môže byť zlá nálada či depresie.

Ženy s nedostatkom estrogénu v tele môžu pozorovať tiež zmenšenie pŕs, ochlpenia v oblasti tváre , návaly tepla, zhoršenie stavu pleti alebo problémy s pamäťou. Tieto ženy majú problémy s otehotnením a dokonca môžu o menštruáciu úplne prísť.

Nízka hladina estrogénu so sebou nesie tiež zdravotné riziká. Spôsobuje horšiu schopnosť tela reagovať na lieky proti srdcovým chorobám. Typickým obdobím, kedy k úbytku estrogénu v tele dochádza prirodzene, je menopauza.

Ako hladinu estrogénu v tele zvýšiť?

Je dôležité zamyslieť sa nad dôvodom, prečo máte estrogénu málo a odstrániť faktory, ktoré to môžu spôsobovať. Dôvodom môže byť stres, zlé stravovacie návyky, prísne diéty, málo spánku nadmerné cvičenie.

Skúste viac odpočívať, jedzte zdravo a pravidelne, aj za cenu, že trochu priberiete. Vyhnite sa stresu a do svojho jedálnička zaraďte potraviny, ktoré prirodzene zvyšujú hladinu estrogénu v krvi. Ide o ľanové semienka, sóju, šošovicu, cícer, paradajky, kokosový olej, mrkvu, batáty alebo napríklad chia semienka.

Je tiež dobré vyhnúť sa chemicky spracovanému mäsu, kofeínu, polotovarom a jedlám z fastfoodu. Jedzte čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny, a zamerajte sa na chemicky neošetrené a hormonálne neupravené potraviny. Vplyv na hormóny v našom tele majú totiž tiež pesticídy, ktoré sú používané pri pestovaní potravín vo veľkých produkciách.

Záver

Estrogén má na ženské telo zásadný vplyv a sprevádza nás celý život už od puberty. Aj preto je dôležité problémy s hormónmi nepodceňovať. V prípade, že trpíte príznakmi nadbytku alebo nedostatku estrogénu, nenechávajte nič na náhodu a navštívte svojho lekára, ktorý dokáže zistiť, ako na tom s estrogénom v tele ste. Hladina hormónov sa dá presne merať odobratím krvi a následným laboratórnym vyšetrením.

Späť na prehľad

Mohlo by vás zaujímať...

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

 
Jednorázový nákup
Jednorazový nákup
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Doprava zadarmo
Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pre koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určený pre všetky ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky menopauzy alebo zvýšená únava a nedostatok energie. Mladším ženám pomáha najmä zmierniť predmenštruačný syndróm, zvyšuje im energiu, vitalitu a libido. U žien v období menopauzy zase znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria ako je nekvalitný spánok, časté návaly tepla a dodáva im energiu.

Za ako dlho pocítim prvé účinky? +

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky a pod. FEMINUS obsahuje overené látky na podporu ženskej vitality, energie a zníženie príznakov menopauzy. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú v priebehu dvoch týždňov, väčšina žien však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Prečo musím brať dve tablety denne?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že vám FEMINUS naozaj pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problému si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má FEMINUS vedľajšie a nežiaduce účinky? +

FEMINUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá iba z vitamínov, minerálov a extraktov z bylín. Hlavná sila produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Pokiaľ nie ste na žiadnu zo zložiek v produkte alergická, je pre vás FEMINUS úplne bezpečný.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

PS: Ako takmer každý doplnok stravy je aj FEMINUS nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Z dôvodu obsahu macy by nemali produkt užívať ženy s endometriózou a myomatóznou maternicou. A z dôvodu obsahu kotvičníka zemného nie je vhodný pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi.

Je FEMINUS k dostaniu v lekárňach?+

Áno, doplnok stravy FEMINUS je certifikovaný štátnym zdravotným ústavom v Prahe a je bežne dostupný aj v online lekárňach v Česku a na Slovensku. Avšak tu na našich stránkach si môžete zakúpiť produkt priamo od výrobcu za najlepších podmienok as pridanou hodnotou v podobe darčekov, či zľavy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore