Nachádzate se tu: Úvod Blog Jedlo a estrogén 5 TOP potravín, ktoré obsahujú vitamín E

5 TOP potravín, ktoré obsahujú vitamín E

Martina Sznapková
14. 4. 2021
5 TOP potravín, ktoré obsahujú vitamín E

Osnova:
Vitamín E, k čomu je potrebný?
Koľko "éčka" potrebujeme?
Nedostatok vitamínu E
Top potraviny, ktoré telu dodajú poriadnu dávku "éčka"
Kde vitamínu E nájdeme najviac?
Rastlinné oleje
Špenát
Oriešky a semienka
Mango
Paradajky
Záver

Vitamín E bol medzi vitamíny zaradený v roku 1922, a to ako piaty v poradí, preto nesie označenie E. Vitamín E je vlastne súhrnné označenie viacerých látok, takzvaných tokoferolov, ktoré majú podobný účinok. Ich najvýraznejšou vlastnosťou je ochrana buniek pred voľnými radikálmi.

Ľudovo sa "éčku" hovorí tiež vitamín plodnosti alebo vitamín lásky. Aj jeho názov "tokoferol" pochádza z gréckych slov "Tokoš", teda pôrod a "pherein", čo znamená niesť.

Niekedy je označovaný ako vôbec najdôležitejší antioxidant v tele. Delí sa na dve formy - tokoferoly a tokotrienoly.

Vitamín E, k čomu je potrebný?

Jeho najdôležitejšou vlastnosťou je, že v našom tele pôsobí ako účinný antioxidant, ktorý chráni bunkové membrány pred poškodením. Pre ľudské zdravie je preto nevyhnutný.

Okrem toho, že chráni bunky pred oxidačným poškodením, tiež priaznivo pôsobí na imunitný systém a pomáha predchádzať niektorým chronickým ochorením.

Je nevyhnutný pre zdravú kožu i vlasy a dokonca znižuje symptómy PMS. Ovplyvňuje správne fungovanie mozgových funkcií, je dôležitý pre náš zrak a pôsobí proti zrážaniu krvi.

"Éčko" tiež optimalizuje využitie vitamínu A. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že pomáha spomaľovať starnutie.

Koľko "éčka" potrebujeme?

Vitamín E potrebujú úplne všetci, obzvlášť dôležitý je ale pre fajčiarov. Tabak totiž znižuje jeho hladinu v tele. A práve fajčiari sú navyše viac ohrození pôsobením voľných radikálov.

Vyššiu potrebu tohto vitamínu môžu mať tiež dojčiace ženy. U väčšiny dospelých je odporúčaná denná dávka aspoň 15 miligramov.

Pre človeka s vyváženou zdravou stravou by nemal byť jeho prísunom problém. Pokiaľ ale konzumujete hlavne rafinované potraviny, dajte si na neho pozor.

Od doby zavedenia novej metódy vymieľania bielej múky, prišla naša strava o významný zdroj vitamínu E. Pri spracovaní múky teraz dochádza k úplnému odstráneniu pšeničného klíčku, ktorý podlieha ľahko skaze, ale zároveň je plný vitamínu E.

Nedostatok vitamínu E

Nedostatok vitamínu E nie je v našej spoločnosti bežný. Objavuje sa u ľudí, ktorí majú problém so vstrebávaním vitamínov rozpustných v tukoch, medzi ktoré sa radí aj "éčko". Ide o osoby trpiace napríklad cystickou fibrózou, syndrómom krátkeho čreva alebo napríklad Crohnovou chorobou.

Medzi príznaky, ktoré naznačujú, že telu chýba práve vitamín E, patria bolesti svalov, problémy so zrakom, slabosť pri fyzickej námahe a znížená obranyschopnosť.

Nedostatok vitamínu E vedie k poruchám metabolizmu, zhoršenie permeability ciev, poruchám plodnosti či nekróze pečene.

V opačnom prípade, pri nadbytku, môže dôjsť k horšiemu vstrebávaniu vitamínu K.

Top potraviny, ktoré telu dodajú poriadnu dávku "éčka"

Z toho, čo už ste sa dočítali, je zrejmé, že dostatočné množstvo "éčka" v tele je nevyhnutné. Našťastie je obsiahnuté v mnohých potravinách a je tak ľahké si udržať jeho optimálnu hladinu.

Zdrojom vitamínu E sú predovšetkým potraviny rastlinného pôvodu. Jeho živočíšnymi zdrojmi sú hlavne vajcia, pečeň, králičie či bravčové mäso.

Kde vitamínu E nájdeme najviac?

Rastlinné oleje

Slnečnicový, kokosový, repkový, ľanový, sezamový, olivový alebo napríklad olej z pšeničných klíčkov. Všetky tieto oleje sú plné vitamínu E, preto sa ich nebojte zaradiť do svojho jedálnička.

Napríklad jedna polievková lyžica oleja z pšeničných klíčkov obsahuje asi 20 miligramov vitamínu E, čo predstavuje 101% odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. V jednej polievkovej lyžici olivového oleja nájdeme vitamínu E podstatne menej, asi 1,9 miligramu (10% odporúčanej dennej dávky), aj tak sa radí medzi jeho najlepšie zdroje.

Oleje však uchovávajte v tmavých fľašiach a uskladňujte ich v tme. Vitamín E je totiž, rovnako ako všetky antioxidanty, citlivé na svetlo.

Špenát

Pepek námorník by nám dal určite za pravdu. Špenát je plný vitamínov, "éčko" nevynímajúc. Doprajte si ho často, najlepšie v surovom stave. V čerstvom stave, bez varenia, si totiž zachová všetky drahocenné vitamíny.

Ale aj varený špenát sa môže pochváliť úctyhodnými hodnotami "éčka", v jednej šálke ho nájdeme 3,7 miligramu, teda asi 19% odporúčanej dennej dávky.

Oriešky a semienka

Sú malé, chutné a pridať sa dajú takmer do všetkého. Chutiť budú samotné, v jogurte, v múčniku, v polievke, k syrom alebo napríklad v šaláte. Reč je orieškoch a semenách.

Jedným z vôbec najlepších zdrojov vitamínu E sú mandle, či už ich konzumujete čerstvé, pražené alebo vo forme mandľového mlieka. V 30 gramoch mandlí nájdeme 7,3 miligramu vitamínu E, teda celých 37% odporúčanej dennej dávky.

Dobrým zdrojom "éčka" sú slnečnicové semienka, vo štvrtine šálky nájdeme asi 11 miligramov, teda 58% dennej dávky. Dobrými hodnotami sa môžu pochváliť lieskové orechy (v 30 gramoch je 4,2 miligramu, čo predstavuje 21% odporúčanej dennej dávky), píniové oriešky (v 30 gramoch je 2,6 miligramu, teda 13% odporúčanej dennej dávky) alebo arašidy (tie v 30 gramoch skrývajú 1,9 miligramu, ktoré zodpovedajú 10% odporúčanej dennej dávky).

Mango

Mango je doslova vitamínová bomba, ktorá v sebe skrýva okrem "éčka" tiež vitamín A, C a draslík. Jedno mango obsahuje asi 1,8 miligramu vitamínu E, čo predstavuje 9% odporúčanej dennej dávky.

Mango bude najlepšie chutiť a tiež dodá telu najviac vitamínov v surovom stave.

Ďalším exotickým ovocím plným vitamínu E je kivi alebo napríklad avokádo.

Paradajky

Kvôli "éčku" ale nemusíme siahať len po exotických potravinách. Úctyhodnú hodnotu, a to 1,3 miligramu, čo zodpovedá 7% odporúčanej dennej dávky, nájdeme aj v paradajkách.

Záver

"Éčko" sa môže pochváliť aj tým, že patrí k najmenej toxickým vitamínom a prakticky sa konzumáciou potravín, ktoré ho obsahujú, nie je možné predávkovať.

Na rozdiel od iných vitamínov, napríklad "céčka", ho nezničíme ani varením. Patrí totiž medzi vitamíny, ktoré sa nerozpúšťajú vo vode, a tak sa pri varení nevylúhuje. Ale pozor, zničiť ho môžete pri smažení!

Späť na prehľad

Mohlo by vás zajímat...

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

 
Jednorázový nákup
Jednorazový nákup
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Doprava zadarmo
Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pre koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určený pre všetky ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky menopauzy alebo zvýšená únava a nedostatok energie. Mladším ženám pomáha najmä zmierniť predmenštruačný syndróm, zvyšuje im energiu, vitalitu a libido. U žien v období menopauzy zase znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria ako je nekvalitný spánok, časté návaly tepla a dodáva im energiu.

Za ako dlho pocítim prvé účinky? +

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky a pod. FEMINUS obsahuje overené látky na podporu ženskej vitality, energie a zníženie príznakov menopauzy. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú v priebehu dvoch týždňov, väčšina žien však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Prečo musím brať dve tablety denne?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že vám FEMINUS naozaj pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problému si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má FEMINUS vedľajšie a nežiaduce účinky? +

FEMINUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá iba z vitamínov, minerálov a extraktov z bylín. Hlavná sila produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Pokiaľ nie ste na žiadnu zo zložiek v produkte alergická, je pre vás FEMINUS úplne bezpečný.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

PS: Ako takmer každý doplnok stravy je aj FEMINUS nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Z dôvodu obsahu macy by nemali produkt užívať ženy s endometriózou a myomatóznou maternicou. A z dôvodu obsahu kotvičníka zemného nie je vhodný pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi.

Je FEMINUS k dostaniu v lekárňach?+

Áno, doplnok stravy FEMINUS je certifikovaný štátnym zdravotným ústavom v Prahe a je bežne dostupný aj v online lekárňach v Česku a na Slovensku. Avšak tu na našich stránkach si môžete zakúpiť produkt priamo od výrobcu za najlepších podmienok as pridanou hodnotou v podobe darčekov, či zľavy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore