Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Ako menopauza ovplyvňuje krvný tlak

Ako menopauza ovplyvňuje krvný tlak

Ako menopauza ovplyvňuje krvný tlak

Osnova:
Krvný tlak a ženské pohlavné hormóny
Príčiny zvýšenia krvného tlaku v menopauze
Hýbte sa a žite zdravo
Navštívte okrem gynekológa aj praktického lekára
Kúpte si tlakomer
Záver

Obdobie menopauzy je pre každú ženu spojené s radom zmien, a to nielen tých hormonálnych. Aj keď je vysoký krvný tlak považovaný prevažne za mužskú chorobu, hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, sa týka až polovice žien vo veku medzi 55. a 65. rokom života.

A to rozhodne nie je nízke číslo! Pritom ženy počas života častejšie trpia hypotenziou, teda nízkym krvným tlakom. Všetko môže zmeniť nástup menopauzy. Na vine sú totiž okrem veku aj hormóny, ženy navyše také prudké zhoršenie nečakajú a podceňujú ho.

Krvný tlak a ženské pohlavné hormóny

Muži sa s vysokým krvným tlakom väčšinou stretávajú už pred 50. rokom života, väčšiny žien sa tento problém v takom veku netýka, pretože ich chránia ženské hormóny estrogény. Práve okolo päťdesiatky však dochádza k poklesu estrogénov a nástupu menopauzy.

Estrogény dovtedy chránili cievnu stenu, spomaľovali ukladanie cholesterolu aj rozvoj aterosklerózy. Tým u žien výrazne znižovali riziko infarktu či mozgovej príhody.

Príčiny zvýšenia krvného tlaku v menopauze

1) Hlavnou príčinou je už spomínaný pokles estrogénov, ktoré do tej doby chránili cievnu stenu. Zrýchlenie cievnych zmien v období menopauzy je ďalším z dôvodov zvýšenia krvného tlaku.

2) Ďalšou príčinou je vplyv starnutia. Spolu s vekom spomaľuje metabolizmus, tuhnú cievy, potrebujeme viac odpočívať a často sme menej fyzicky aktívni. Práve pokles fyzickej aktivity a s tým spojené naberanie na váhe zvyšuje krvný tlak a všeobecne cievam škodí.

3) Menopauza so sebou prináša aj zmeny v tom, ako naše telo hospodári so soľou. Vylučovanie soli sa v tomto období zhoršuje, čo vedie k zadržiavaniu vody v tele a opuchom. Aj to je ďalší faktor vedúci k zvýšeniu krvného tlaku.

Hýbte sa a žite zdravo

Aj keď za vysoký krvný tlak „môže“ menopauza, môžeme svojmu telu pomôcť tomuto problému predchádzať, alebo s ním bojovať.

Udržať si v tomto veku štíhlu líniu nie je jednoduché. Väčšine žien už nestačí úprava jedálnička a musí pridať aj pravidelnú pohybovú aktivitu. Nemusíte sa potiť v posilňovni, bude stačiť začať chodiť na prechádzky a za čas treba zvládnete aj ľahký beh. Jazdite na bicykli, zájdite si na jogu, skrátka sa snažte byť aktívny.

Jedzte dostatok zeleniny a bielkovín. Svojmu telu naozaj veľmi pomôžete, keď prestanete fajčiť.

Navštívte okrem gynekológa aj praktického lekára

Problémy spojené s menopauzou rieši gynekológ. Je však dôležité nepodceňovať ani vyšetrenie u praktického lekára.

Gynekologické vyšetrenie sa v tomto ohľade zameria predovšetkým na stanovenie hladiny hormónov v krvi, na zistenie ich dynamiky, poklesu alebo vzostupu. Zároveň je ale nutné urobiť aj celkové vyšetrenie organizmu u praktického lekára.

Zvýšenie krvného tlaku patrí medzi hlavné komplikácie, ktoré môžu počas klimaktéria nastať. A práve tieto zmeny môžu stáť za niektorými nepríjemnými pocitmi, ktoré prisudzujeme menopauze.

Kúpte si tlakomer

Diagnóza hypertenzie je veľmi jednoduchá, stačí si zmerať tlak. Určite nečakajte, až sa (alebo či sa) objavia problémy. V tomto ohľade nie je na čo čakať, vo chvíli, keď sa problémy prejavia, sú už obvykle spojené s rozvojom nejakého ochorenia.

V období menopauzy je dobré si občas zmerať tlak, buď na preventívnej prehliadke u lekára, alebo v pokoji doma. V prípade, že si nameriate zlé hodnoty, zamierte k praktickému lekárovi.

Optimálne hodnoty sú u dospelých nižšie ako 140/90 mmHg, v ideálnom prípade sa pohybujú okolo 130/80 mmHg.

Záver

Čím skôr sa začne vyšší krvný tlak liečiť, tým skôr sa dosiahne cieľová hodnota. Prejdete obdobím klimaktéria a už nebude potrebná žiadna liečba a tlak sa bude iba strážiť.

Pokiaľ sa ale zvýšený tlak dlhodobo nerieši a nechá sa takzvane „rozbehnúť“, dôjde k zmenám v cievnej stene. A potom už je liečba trvalá a bohužiaľ nie je vôbec jednoduchá.

Strážte si preto svoj tlak a akýkoľvek problém riešte v čas. Aj ženy, ktoré mali celý život tlak nízky, môžu vďaka menopauze jeho vysoké hodnoty nepríjemne prekvapiť.

Späť na prehľad

Mohlo by vás zaujímať...

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

 
Jednorázový nákup
Jednorazový nákup
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Doprava zadarmo
Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pre koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určený pre všetky ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky menopauzy alebo zvýšená únava a nedostatok energie. Mladším ženám pomáha najmä zmierniť predmenštruačný syndróm, zvyšuje im energiu, vitalitu a libido. U žien v období menopauzy zase znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria ako je nekvalitný spánok, časté návaly tepla a dodáva im energiu.

Za ako dlho pocítim prvé účinky? +

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky a pod. FEMINUS obsahuje overené látky na podporu ženskej vitality, energie a zníženie príznakov menopauzy. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú v priebehu dvoch týždňov, väčšina žien však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Prečo musím brať dve tablety denne?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že vám FEMINUS naozaj pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problému si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má FEMINUS vedľajšie a nežiaduce účinky? +

FEMINUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá iba z vitamínov, minerálov a extraktov z bylín. Hlavná sila produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Pokiaľ nie ste na žiadnu zo zložiek v produkte alergická, je pre vás FEMINUS úplne bezpečný.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

PS: Ako takmer každý doplnok stravy je aj FEMINUS nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Z dôvodu obsahu macy by nemali produkt užívať ženy s endometriózou a myomatóznou maternicou. A z dôvodu obsahu kotvičníka zemného nie je vhodný pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi.

Je FEMINUS k dostaniu v lekárňach?+

Áno, doplnok stravy FEMINUS je certifikovaný štátnym zdravotným ústavom v Prahe a je bežne dostupný aj v online lekárňach v Česku a na Slovensku. Avšak tu na našich stránkach si môžete zakúpiť produkt priamo od výrobcu za najlepších podmienok as pridanou hodnotou v podobe darčekov, či zľavy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore