Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Menopauza a antikoncepcia

Menopauza a antikoncepcia

Martina Sznapková
17. 5. 2022
Menopauza a antikoncepcia

Osnova:
Tri etapy menopauzy
Možnosti antikoncepcie
Výhody hormonálnej antikoncepcie
Riziká spojené s užívaním hormonálnej antikoncepcie
Kedy prestať hormonálnu antikoncepciu užívať?
Záver

Je všeobecne známe, že plodnosť žien okolo štyridsiateho roku života postupne klesá. Tehotenstvo vo vyššom veku ale rozhodne nie je vylúčené a dalo by sa povedať, že trendom dnešnej doby je tehotenstvo skôr odkladať. Ženy, ktoré už potomkov neplánujú, by sa tak mali chrániť, a to dokonca ešte jeden rok po poslednej menštruácii!

Menopauza sa spravidla dostavuje medzi 40. a 55. rokom veku, keď menštruácia začína byť nepravidelná, až úplne vymizne. Je to dané klesajúcou hladinou estrogénu v organizme. Má tri etapy – premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu.

Tri etapy menopauzy

Premenopauza – obdobie pred menopauzou. Menštruácia je pravidelná, ale už dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré majú za následok zníženie funkcie vaječníkov.

Perimenopauza – toto obdobie je charakteristické nepravidelnou menštruáciou. Začína tesne pred poslednou menštruáciou a trvá asi ešte rok potom.

Postmenopauza – nadväzuje na perimenopauzu. V tomto období dochádza k trvalému vymiznutiu menštruačného krvácania a už nie je možné otehotnieť.

Možnosti antikoncepcie

Pokiaľ žena nechce otehotnieť, musí použiť účinnú, bezpečnú a vhodnú metódu antikoncepcie, kým u nej nebude potvrdené, že už jej tehotenstvo nehrozí.

Aj štyridsaťročné ženy môžu využiť všetky dostupné antikoncepčné metódy, vrátane kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, gestagénnej antikoncepcie i vnútromaternicového telieska.

Pre zrelé ženy sú všeobecne vhodné predovšetkým kombinované antikoncepčné tabletky s veľmi nízkou dávkou estrogénov. Zaisťujú pravidelnú menštruáciu a pomáhajú s prípadnými návalmi tepla.

Tzv. gestagénna antikoncepcia má nevýhodu v tom, že spôsobuje nepravidelné krvácanie, čo je najmä vo vyššom veku nebezpečné, pretože vďaka tomu môže uniknúť pozornosti zdravotný problém, ako napríklad nádorové ochorenie maternice.

Vnútromaternicové teliesko znižuje intenzitu menštruačného krvácania, prípadne ženy nemenštruujú vôbec. S návalmi tepla si však poradiť nevie.

Využiť možno samozrejme aj najrôznejšie bariérové metódy, ako napríklad kondóm, pesar či klobúčiky.

Prirodzené plánovanie tehotenstva, teda metóda založená na sledovaní plodnosti a menštruačného cyklu, sa ženám vo vyššom veku neodporúča. Dôvod je prostý - nepravidelná menštruácia podstatne sťažuje predvídanie ovulácie.

Výhody hormonálnej antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia môže ženám v perimenopauze pomôcť regulovať menštruáciu, znížiť intenzitu krvácania i návaly tepla alebo tlmiť kožné problémy, ktoré spôsobujú hormonálne výkyvy. Skrátka vie udržať hormóny na uzde.

Riziká spojené s užívaním hormonálnej antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia môže maskovať príznaky perimenopauzy, a tak ženy nemusia poznať, že už sa v tomto životnom období nachádzajú.

Navyše hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko krvných zrazenín a podľa niektorých výskumov môže byť jej užívanie spojené aj so zvýšeným rizikom srdcového infarktu, mŕtvice a rakoviny prsníka.

Kedy prestať hormonálnu antikoncepciu užívať?

Kedy teda s hormonálnou antikoncepciou prestať? V tomto ohľade máme jedinú a najúčinnejšiu radu – riaďte sa odporúčaním svojho gynekológa!

Všeobecne ale platí, že by sa rozhodnutie prestať užívať antikoncepciu malo odvíjať od symptómov, ktoré žena pociťuje.

To ale môže byť pri užívaní hormonálnej antikoncepcie ťažké. Pokiaľ má žena zavedené hormonálne vnútromaternicové teliesko, môže sa vyhasnutie funkcie vaječníkov spoznať podľa návalov tepla.

Záver

Aj keď už ženy pravidelne nemenštruujú, stále je tu možnosť, že otehotnejú. Je tak dôležité používať účinnú antikoncepciu. V prípade tej hormonálnej je ale dobré s užívaním v správny čas prestať.

Späť na prehľad

Mohlo by vás zaujímať...

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

 
Jednorázový nákup
Jednorazový nákup
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Doprava zadarmo
Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pre koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určený pre všetky ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky menopauzy alebo zvýšená únava a nedostatok energie. Mladším ženám pomáha najmä zmierniť predmenštruačný syndróm, zvyšuje im energiu, vitalitu a libido. U žien v období menopauzy zase znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria ako je nekvalitný spánok, časté návaly tepla a dodáva im energiu.

Za ako dlho pocítim prvé účinky? +

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky a pod. FEMINUS obsahuje overené látky na podporu ženskej vitality, energie a zníženie príznakov menopauzy. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú v priebehu dvoch týždňov, väčšina žien však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Prečo musím brať dve tablety denne?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že vám FEMINUS naozaj pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problému si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má FEMINUS vedľajšie a nežiaduce účinky? +

FEMINUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá iba z vitamínov, minerálov a extraktov z bylín. Hlavná sila produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Pokiaľ nie ste na žiadnu zo zložiek v produkte alergická, je pre vás FEMINUS úplne bezpečný.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

PS: Ako takmer každý doplnok stravy je aj FEMINUS nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Z dôvodu obsahu macy by nemali produkt užívať ženy s endometriózou a myomatóznou maternicou. A z dôvodu obsahu kotvičníka zemného nie je vhodný pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi.

Je FEMINUS k dostaniu v lekárňach?+

Áno, doplnok stravy FEMINUS je certifikovaný štátnym zdravotným ústavom v Prahe a je bežne dostupný aj v online lekárňach v Česku a na Slovensku. Avšak tu na našich stránkach si môžete zakúpiť produkt priamo od výrobcu za najlepších podmienok as pridanou hodnotou v podobe darčekov, či zľavy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore