Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Menopauza a antikoncepcia

Menopauza a antikoncepcia

Martina Sznapková
17. 5. 2022
Menopauza a antikoncepcia

Osnova:
Tri etapy menopauzy
Možnosti antikoncepcie
Výhody hormonálnej antikoncepcie
Riziká spojené s užívaním hormonálnej antikoncepcie
Kedy prestať hormonálnu antikoncepciu užívať?
Záver

Je všeobecne známe, že plodnosť žien okolo štyridsiateho roku života postupne klesá. Tehotenstvo vo vyššom veku ale rozhodne nie je vylúčené a dalo by sa povedať, že trendom dnešnej doby je tehotenstvo skôr odkladať. Ženy, ktoré už potomkov neplánujú, by sa tak mali chrániť, a to dokonca ešte jeden rok po poslednej menštruácii!

Menopauza sa spravidla dostavuje medzi 40. a 55. rokom veku, keď menštruácia začína byť nepravidelná, až úplne vymizne. Je to dané klesajúcou hladinou estrogénu v organizme. Má tri etapy – premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu.

Tri etapy menopauzy

Premenopauza – obdobie pred menopauzou. Menštruácia je pravidelná, ale už dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré majú za následok zníženie funkcie vaječníkov.

Perimenopauza – toto obdobie je charakteristické nepravidelnou menštruáciou. Začína tesne pred poslednou menštruáciou a trvá asi ešte rok potom.

Postmenopauza – nadväzuje na perimenopauzu. V tomto období dochádza k trvalému vymiznutiu menštruačného krvácania a už nie je možné otehotnieť.

Možnosti antikoncepcie

Pokiaľ žena nechce otehotnieť, musí použiť účinnú, bezpečnú a vhodnú metódu antikoncepcie, kým u nej nebude potvrdené, že už jej tehotenstvo nehrozí.

Aj štyridsaťročné ženy môžu využiť všetky dostupné antikoncepčné metódy, vrátane kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, gestagénnej antikoncepcie i vnútromaternicového telieska.

Pre zrelé ženy sú všeobecne vhodné predovšetkým kombinované antikoncepčné tabletky s veľmi nízkou dávkou estrogénov. Zaisťujú pravidelnú menštruáciu a pomáhajú s prípadnými návalmi tepla.

Tzv. gestagénna antikoncepcia má nevýhodu v tom, že spôsobuje nepravidelné krvácanie, čo je najmä vo vyššom veku nebezpečné, pretože vďaka tomu môže uniknúť pozornosti zdravotný problém, ako napríklad nádorové ochorenie maternice.

Vnútromaternicové teliesko znižuje intenzitu menštruačného krvácania, prípadne ženy nemenštruujú vôbec. S návalmi tepla si však poradiť nevie.

Využiť možno samozrejme aj najrôznejšie bariérové metódy, ako napríklad kondóm, pesar či klobúčiky.

Prirodzené plánovanie tehotenstva, teda metóda založená na sledovaní plodnosti a menštruačného cyklu, sa ženám vo vyššom veku neodporúča. Dôvod je prostý - nepravidelná menštruácia podstatne sťažuje predvídanie ovulácie.

Výhody hormonálnej antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia môže ženám v perimenopauze pomôcť regulovať menštruáciu, znížiť intenzitu krvácania i návaly tepla alebo tlmiť kožné problémy, ktoré spôsobujú hormonálne výkyvy. Skrátka vie udržať hormóny na uzde.

Riziká spojené s užívaním hormonálnej antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia môže maskovať príznaky perimenopauzy, a tak ženy nemusia poznať, že už sa v tomto životnom období nachádzajú.

Navyše hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko krvných zrazenín a podľa niektorých výskumov môže byť jej užívanie spojené aj so zvýšeným rizikom srdcového infarktu, mŕtvice a rakoviny prsníka.

Kedy prestať hormonálnu antikoncepciu užívať?

Kedy teda s hormonálnou antikoncepciou prestať? V tomto ohľade máme jedinú a najúčinnejšiu radu – riaďte sa odporúčaním svojho gynekológa!

Všeobecne ale platí, že by sa rozhodnutie prestať užívať antikoncepciu malo odvíjať od symptómov, ktoré žena pociťuje.

To ale môže byť pri užívaní hormonálnej antikoncepcie ťažké. Pokiaľ má žena zavedené hormonálne vnútromaternicové teliesko, môže sa vyhasnutie funkcie vaječníkov spoznať podľa návalov tepla.

Záver

Aj keď už ženy pravidelne nemenštruujú, stále je tu možnosť, že otehotnejú. Je tak dôležité používať účinnú antikoncepciu. V prípade tej hormonálnej je ale dobré s užívaním v správny čas prestať.

Späť na prehľad

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
na skúšku - doručenie zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Výhodné mesačné predplatné

Jednorázový nákup
pravidelne - kedykoľvek zrušíte
€20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro ženy ve věku od 30 do 60 let, kdy mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore