Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Posilnite svoj imunitný systém! Predídete tak nielen prechladnutiu

Posilnite svoj imunitný systém! Predídete tak nielen prechladnutiu

Martina Sznapková
14. 4. 2021
Posilnite svoj imunitný systém! Predídete tak nielen prechladnutiu

Osnova:
Bežte na vzduch!
Základom je zdravý a vyvážený jedálniček
Vitamín C
Vitamín A
Vitamín B5
Železo
Selén
Horčík
Jedzte domáce sezónne potraviny
V strave nezabúdajte na probiotiká
Vyskúšajte homeopatiu
Otužujte sa
Doprajte si dostatok kvalitného spánku
Záver

Zima je obdobie, keď imunitný systém každého z nás dostáva pekne zabrať. Práve teraz je preto nutné ho podporiť a úspešne tak vzdorovať najrôznejším chorobám.

Hlavnou úlohou imunitného systému je chrániť organizmus pred antigénmi a patogénmi, čo sú nebezpečné cudzorodé látky, alebo pozmenené bunky vlastného tela (nádorové bunky). Skrátka nám pomáha odolávať pred vonkajšími, ale i vnútornými negatívnymi vplyvmi.

Oslabená imunita je v dnešnej dobe však veľmi dobre známy pojem. Prejavuje sa únavou, ospalosťou, opakujúcimi sa ochoreniami, nechutenstvom, zlým hojením rán, ekzémom, zimnicou či nepríjemným pocitom, že "na mňa niečo lezie".

Správna funkcia imunitného systému je pre naše zdravie nevyhnutná. Je to dokonale prepracovaný systém, ktorý je potrebné udržiavať v rovnováhe a harmónii. Prinášame niekoľko tipov, ako na to!

Bežte na vzduch!

"Zostanem doma v teple, aby ma nič neofúklo." Ak uvažujete takto, robíte veľkú chybu. Hlavným pôvodcom chorôb totiž nie je zima, ale znížená odolnosť slizníc a dýchacích ciest. Pobyt na čerstvom vzduchu podporuje ich prekrvenie a zvyšuje tak ich odolnosť.

Veľmi dobrý vplyv na náš imunitný systém má tiež slnečný svit, zlepšuje nielen imunitu, ale aj náladu.

Ideálne je tráviť čas na čerstvom vzduchu aktívne, zdravým pohybom. Ten totiž zvyšuje počet aj aktivitu buniek zodpovedných za dobrú imunitu. Pohybom na čerstvom vzduchu, a to aj v chladnejšom počasí, zvyšujeme našu odolnosť voči rôznym chorobám z nachladnutia a dokážeme lepšie odolávať striedaniu teplôt medzi prehratými miestnosťami a vonkajším prostredím.

Základom je zdravý a vyvážený jedálniček

Naozaj platí, že "sme to, čo jeme". A nejde len o postavu, ale hlavne o zdravie. Správna výživa zásadným spôsobom prispieva k správne fungujúcemu imunitnému systému.

Snažte sa vyhýbať jednoduchým cukrom, ktoré bránia bielym krvinkám pohlcovať škodlivé baktérie, a tiež nezdravým tukom, ktoré nájdeme napríklad v oblátke alebo trvanlivom pečive.

Treba jesť tak, aby nám dlhodobo nechýbali žiadne minerálne látky alebo vitamíny. Akú úlohu v imunitnom systéme jednotlivé vitamíny a minerálne látky plnia?

Vitamín C

S imunitou je spájaný najčastejšie. Dospelý človek ho každý deň potrebuje 75 - 100 miligramov, keď ale telo napadne infekcia, jeho potreba stúpne až desaťnásobne. Dostatok vitamínu C dokonca dokáže skrátiť aj liečbu už prebiehajúcej infekcie.

Zvýšená potreba tohto vitamínu je obzvlášť u fajčiarov, tehotných a dojčiacich žien a starších ľudí.

Samozrejme ho nájdeme v citrusoch, ideálne ale je ho pravidelne dopĺňať z tuzemských sezónnych potravín. Výborným zdrojom nielen "céčka", ale aj vitamínu K, draslíka, betakaroténu, vlákniny, tiamínu a kyseliny listovej je kyslá kapusta. Dobrým zdrojom vitamínu C je tiež červená repa, zemiaky, rakytník, šípky, brokolica alebo jahody.

Vitamín A

Vitamín A pomáha telu bojovať proti nachladnutiu. Nájdeme ho v masle, žĺtku, rybách alebo pečeni.

Vitamín B5

Posilňuje imunitu a dokáže tlmiť zápaly. Jeho zdrojom sú kvasnice aj pekárske droždie, nájdeme ho ale aj v orieškoch a semenách, kuracom, teľacom a rybacom mäse.

Železo

Jeho nedostatok zvyšuje náchylnosť na infekcie. Jedzte preto dostatok strukovín, celozrnných výrobkov, mäsa i rýb.

Selén

Selén podporuje enzýmy, ktoré sú potrebné na odbúravanie škodlivých látok. Má detoxikačné a protizápalové účinky. Jeho dobrým zdrojom sú huby.

Horčík

Znižuje únavu aj stres a posilňuje obranyschopnosť. Jeho zdrojom sú strukoviny, špenát, brokolica alebo napríklad banány.

Jedzte domáce sezónne potraviny

Túto tému sme už naznačili u vitamínu C. Samozrejme, že pomaranč alebo citrón nie sú na škodu, mali by sme ich ale brať skôr ako spestrenie jedálnička a nie ako hlavný zdroj vitamínov.

Tie by sme mali čerpať hlavne z prirodzených domácich a sezónnych potravín. Existuje totiž väzba medzi ľudským organizmom a jeho okolím. Keď budeme jesť dostatok sezónnych potravín, získame práve toľko minerálov, vitamínov i živín, koľko v danom období potrebujeme.

Rozhodne je ale treba nezabúdať aj na mliečne výrobky, chudé mäso, ryby a vajcia. Zakýsané mliečne výrobky majú dobrý vplyv na črevá.

Trojica, ktorú nájdeme na českých záhradách, a bohužiaľ každému nevonia - cesnak, cibuľa a chren - jej účinky na zdravie sú však nespochybniteľné. Dokážu nás poriadne "pretiahnuť" a obsahujú antimikrobiálne látky, ktoré čistia organizmus.

V strave nezabúdajte na probiotiká

Probiotiká sú prospešné živé baktérie mliečneho kvasenia, ako sú laktobacily alebo bifibakterie, ktoré v prirodzenej forme nájdeme v kyslých mliečnych výrobkoch alebo kvasenej zelenine.

Priaznivo ovplyvňujú stav črevnej mikroflóry v hrubom čreve, čo je jeden z najdôležitejších imunitných orgánov. Zároveň udržujú potrebné pH, čím prispievajú k dobrému stavu imunitných buniek a posilneniu obranyschopnosti organizmu.

Vyskúšajte homeopatiu

Homeopatia spadá pod alternatívnu medicínu a jej princípom je podávanie silne zriedenej aktívnej látky, ktorá vo zvýšenej koncentrácii spôsobuje podobné príznaky ako má liečená choroba.

Výhodou homeopatík je, že nemajú nežiaduce účinky ani nedochádza ku kontraindikácii s inými liekmi.

Otužujte sa

Ale pekne zľahka! Ak sa už teraz neradím medzi otužilcov, nič neuponáhľajte. Zo začiatku sa môžete začať otužovať pri sprchovaní, keď budete striedať teplú a studenú vodu. Zlepšíte tak krvný obeh a pripravíte telo na zmeny teplôt, ktoré celú zimu zažíva.

Doprajte si dostatok kvalitného spánku

Spať by sme mali 6 až 8 hodín denne. Kvalitný spánok totiž umožňuje obrannému systému regeneráciu a zvyšuje našu obranyschopnosť aj imunitu.

Záver

Teraz už viete, ako posilniť imunitu, dajte si ale tiež pozor na to, aby ste svoj imunitný systém naopak tiež neoslabovali. Medzi faktory, ktoré funkciu imunitného systému negatívne ovplyvňujú, patrí nadmerné pitie alkoholu, príliš časté užívanie liekov proti bolesti alebo extrémne diéty a zdanlivo zdravé očistné kúry.

Používajte skrátka zdravý rozum a držte sa hesla, že sa nič nemá preháňať.

U témy imunity a zdravie je v dnešnej dobe potreba tiež zdôrazniť, že správne fungujúci imunitný systém nás síce dokáže udržať vo forme, všetkým chorobám sa ale vyhnúť nedokáže ani ten najzdravší človek.

 

Späť na prehľad

Mohlo by vás zaujímať...

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

 
Jednorázový nákup
Jednorazový nákup
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Doprava zadarmo
Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pre koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určený pre všetky ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky menopauzy alebo zvýšená únava a nedostatok energie. Mladším ženám pomáha najmä zmierniť predmenštruačný syndróm, zvyšuje im energiu, vitalitu a libido. U žien v období menopauzy zase znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria ako je nekvalitný spánok, časté návaly tepla a dodáva im energiu.

Za ako dlho pocítim prvé účinky? +

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky a pod. FEMINUS obsahuje overené látky na podporu ženskej vitality, energie a zníženie príznakov menopauzy. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú v priebehu dvoch týždňov, väčšina žien však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Prečo musím brať dve tablety denne?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že vám FEMINUS naozaj pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problému si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má FEMINUS vedľajšie a nežiaduce účinky? +

FEMINUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá iba z vitamínov, minerálov a extraktov z bylín. Hlavná sila produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Pokiaľ nie ste na žiadnu zo zložiek v produkte alergická, je pre vás FEMINUS úplne bezpečný.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

PS: Ako takmer každý doplnok stravy je aj FEMINUS nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Z dôvodu obsahu macy by nemali produkt užívať ženy s endometriózou a myomatóznou maternicou. A z dôvodu obsahu kotvičníka zemného nie je vhodný pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi.

Je FEMINUS k dostaniu v lekárňach?+

Áno, doplnok stravy FEMINUS je certifikovaný štátnym zdravotným ústavom v Prahe a je bežne dostupný aj v online lekárňach v Česku a na Slovensku. Avšak tu na našich stránkach si môžete zakúpiť produkt priamo od výrobcu za najlepších podmienok as pridanou hodnotou v podobe darčekov, či zľavy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore