Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Prsia v menopauze. Čo všetko sa môže zmeniť?

Prsia v menopauze. Čo všetko sa môže zmeniť?

Martina Sznapková
25. 11. 2020
Prsia v menopauze. Čo všetko sa môže zmeniť?

Osnova:
Pýcha, o ktorú ženy nestoja
Veľké prsia v dôsledku menopauzy
Strata pružnosti
Bolesť a pnutie
Cysty, hrudky alebo hrčky
Strata sebavedomia
Záver

Návaly tepla, nočné potenie, zmeny nálad. To sú asi najznámejšie príznaky menopauzy. Na druhom konci neskutočný rad najrôznejších problémov spojených s menopauzou by sme našli zväčšenie prsníkov, ich pnutie, bolestivosť a ďalšie zmeny.

Príliš sa o nich nehovorí, ale pocíti ich veľa žien. Citeľné zväčšenie prsníkov v dôsledku menopauzy sa dokonca dotýka až jednej pätiny všetkých žien!

Pýcha, o ktorú ženy nestoja

Mnoho žien, ktoré príroda bujnými vnady neobdarila, by možno ocenili plnší dekolt. Márna sláva, zmeny prsníkov v dôsledku menopauzy, vrátane ich zväčšení, so sebou prinášajú skôr negatíva.

Nejde len o fyzický vzhľad, ale hlavne o nepríjemnú bolesť a pnutie. Čo všetko môže s prsiami urobiť úbytok estrogénov v tele a ako k tomu dochádza?

Veľké prsia v dôsledku menopauzy

V dospievaní rastú prsia vďaka hormónom, nie je tak prekvapujúce, že na nich bude mať vplyv aj menopauza, kedy dochádza k poklesu ženských hormónov estrogénov. Počas menopauzy prechádzajú prsia procesom nazvaným involúcia. To znamená, že dochádza k strate funkcie prsnej žľazy, ktorá produkuje materské mlieko. A prsnú žľazu nahradí tuk.

Akonáhle sa ženám v menopauze zväčšia prsia, je naozaj ťažké s tým niečo urobiť. Tento tuk je totiž veľmi odolný, diéty aj cvičenia na naň príliš nezaberajú. Nezvádzajme ale všetko len na hormóny. Ku zväčšenie pŕs dochádza predovšetkým vtedy, keď ženy začnú priberať na váhe. Aj na to má vplyv menopauza, priberaniu sa ale dá účinne brániť zdravou umiernenou stravou a pravidelným pohybom.

Veľké a bolestivé prsia, ale často bránia v cvičení. Navyše ženy s veľkými prsiami často trpia bolesťami chrbta a šije. Veľké prsia tiež môžu tlačiť na rebrá a ženám sa potom môže horšie dýchať.

Strata pružnosti

Predstava veľkých pŕs môže na prvý pohľad vyzerať atraktívne. Prsia sa síce zväčšia, ale tiež strata na pružnosti, čo už bohužiaľ toľko atraktívne nie je. Prsné tkanivo obsahuje menej vody ako predtým a postupne ju nahrádza väzivo. Vďaka tomu prsia strácajú pružnosť, sú ochabnuté a ovisnuté.

To je spôsobené nielen úbytkom estrogénov, ale aj predchádzajúcimi zmenami. Prsia väčšiny žien v menopauze totiž už všeličo "zažili" a podpísalo sa na nich tehotenstvo, dojčenie alebo váhové výkyvy počas života. Pri zväčšení pŕs v menopauze sa v tomto prípade zmena tvaru i vzhľadu prejaví ešte výraznejšie.

Bolesť a pnutie

Citlivé, bolestivé alebo napnuté prsia ako pred menštruáciou. Týchto nepríjemných pocitov sa nemusíte zbaviť ani počas menopauzy. Viac intenzívne ich ženy pociťujú hlavne pri cvičení alebo inej fyzickej aktivite.

Väčšiu bolestivosť majú na svedomí opäť hormonálne zmeny. Kúpte si naozaj kvalitnú podprsenku, ktorá vám sadne ako uliata. Na cvičenie si rozhodne kúpte športovú podprsenku, ktorú možno využijete aj na domáce nosenie. Od bolesti môžu pomôcť tiež relaxačné techniky alebo masáže pŕs.

Cysty, hrudky alebo hrčky

Našli ste si v prsníku hrčku alebo hrudku? Aj keď sa to mohlo stať v dôsledku hormonálnych zmien, rozhodne nič nepodceňujte a bežte k lekárovi! Neľakajte sa, v žiadnom prípade nemusí ísť o rakovinu! Cysty a hrudky, ktoré sa tvoria v dôsledku hormonálnych zmien, sú bežné. Môžu byť aj pomerne veľké a objaviť sa môžu aj u žien, ktoré užívajú hormonálnu substitučnú terapiu.

Ak spozorujete, že z bradavky vyteká tekutina, sú zdurené alebo napríklad sčerveňané, potom k lekárovi zamierte čo najskôr. Nezabúdajte ani na prevenciu, ženy nad 45 rokov majú každé dva roky nárok na bezplatnú preventívnu mamografiu. Čo robiť v prípade, že sa v prsiach objavia "neškodné" hrčky alebo hrudky? Konzumujte menej kofeínu a vyskúšajte terapiu teplom, alebo prsia masírujte hrejúcim gélom.

Strata sebavedomia

Muži sú zo zväčšenia pŕs svojej partnerky často nadšení, ženy samotné sa ale často trápia. Či už po fyzickej stránke, pretože ich bolí chrbát aj prsia samotné, tak aj po stránke psychickej. Veľké prsia priťahujú pozornosť, ktorá nemusí byť vždy príjemná. Vďaka väčšiemu poprsiu sa ženy môžu cítiť viac neobratne a nechcú na seba zbytočne upútavať pozornosť napríklad pri športe. Bez pohybu si už ale v menopauze ťažko udržia štíhlu líniu a dostávajú sa tak do začarovaného kruhu.

Kvôli kolísaniu hormónov tiež môžu byť precitlivené a náladové. Už si nepripadajú atraktívne a väčšiu pozornosť mužov si často vykladajú opačným spôsobom. Nevešajte hlavu! S najväčšou pravdepodobnosťou ste svojim najväčším kritikom práve vy samotná. Komplimenty si užívajte a nepátrajte po tom, ako boli myslené.

TIP: Vyskúšajte FEMINUS - prírodný doplnok stravy určený pre ženy v období menopauzy. Tento český doplnok stravy obsahuje bohatý mix vitamínov, minerálov a extraktov z bylín bojujúcich s nepríjemnými príznakmi ženského prechodu ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, strata energie a priberanie na váhe. FEMINUS je teraz v akcii s dopravou zadarmo po celej SR.

Kúpiť v akcii

Záver

Zmeny v oblasti pŕs nikdy neberte na ľahkú váhu! Ak je akýkoľvek príznak, o ktorom sme sa dnes zmienili, naozaj intenzívny alebo vás nejako znepokojuje, poraďte sa s lekárom.

Nezabúdajte, ale ani na to, že v menopauze už nám naše telo nebude všetko odpúšťať, ako tomu bolo predtým.

Je pravý čas začať cvičiť, navštíviť posilňovňu alebo si zaobstarať doma činky. Pre krajšie prsia posilňujte hrudník, robte kliky alebo zdvíhajte závažia. A ak ju ešte v šatníku nemáte, kúpte si pushupku.

Späť na prehľad

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
na skúšku - doručenie zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Výhodné mesačné predplatné

Jednorázový nákup
pravidelne - kedykoľvek zrušíte
€20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro ženy ve věku od 30 do 60 let, kdy mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore