Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Všetko o menštruácii na jednom mieste

Všetko o menštruácii na jednom mieste

Martina Sznapková
14. 4. 2021
Všetko o menštruácii na jednom mieste

Osnova:
Od prvej menštruácie až k menopauze
Čo sa v tele deje počas menštruácie
Fázy menštruačného cyklu
1. Menštruačná fáza
2. Folikulárna fáza
3. Ovulačná fáza
4. Luteálna fáza
Predmenštruačný syndróm
Čo môže menštruáciu negatívne ovplyvniť?
Ako zmierniť menštruáciu?
Menštruácia a sex
Keď menštruácia nepríde
Tehotenstvo a menštruácia
Menštruácia po pôrode
Záver:

Periodicky sa opakujúce krvácanie, ktoré nastáva u žien v rámci menštruačného cyklu. Tak znie definícia menštruácie. Poznajú ju všetky ženy, každá ju ale pociťuje inak.

Zatiaľ čo niektoré ženy prežívajú periódu v bolestiach, iné majú šťastie na pokojný priebeh.

Od prvej menštruácie až k menopauze

Ženy menštruujú v reprodukčnom období, teda v čase medzi pubertou a menopauzou.

Dievčatá začínajú menštruovať niekedy medzi 10 a 15 rokmi. Priemerný vek, v ktorom dnešné dievčatá pocítia prvé mesiačiky (niekedy nazývané "menarche"), je 13 rokov.

Vždy to tak ale nebolo, ešte v päťdesiatych rokoch 20. storočia začínali dievčatá menštruovať neskôr. Pravdepodobne to súvisí s iným životným štýlom a hlavne stravovacími návykmi. Dievčatá s nejakým tým kilom navyše môžu začať menštruovať skôr, než ich rovesníčky, pretože tukové tkanivo ovplyvňuje tvorbu pohlavného hormónu estrogénu.

Dobe, v ktorej ženy menštruujú, sa hovorí plodné, čiže fertilné obdobie. To však netrvá večne a niekedy medzi 45 až 55 rokmi prichádza menopauza, teda obdobie vymiznutia menštruácie. Tomu ešte predchádza klimaktérium, ľudovo nazývané prechod. V období klimaktéria sa postupne utlmuje hormonálna aktivita, čo vyústi v menopauzu.

Čo sa v tele deje počas menštruácie

Dĺžka menštruačného cyklu trvá približne 28 dní, u každej ženy sa ale môže pomerne výrazne líšiť, za normálne sa považuje aj cyklus s dĺžkou 21 až 35 dní.

Počas menštruačného cyklu vo vaječníkoch dozrieva vajíčko, ktoré je potom dopravené do vajcovodu. Pokiaľ nie je oplodnené, je z tela vylúčené von, čo sa prejavuje práve krvácaním.

Samotnej menštruácii môže predchádzať predmenštruačný syndróm, ktorý sa prejavuje bolesťou v podbrušku, zmenami nálad i chuťou alebo zvýšenou únavou.

V priebehu života sa to, ako menštruáciu žena prežíva, postupne mení. Ešte v puberte máva menštruácia rôznu intenzitu a je nepravidelná. Postupne sa cyklus ustaľuje a začne byť pravidelný.

Fázy menštruačného cyklu

Menštruačný cyklus možno rozdeliť do štyroch fáz. Každá z nich má svoje špecifiká a ženy ovplyvňuje okrem iného aj po psychickej stránke.

1. Menštruačná fáza

Menštruačná fáza trvá zvyčajne 1 až 5 dní. Prvým dňom je označovaný prvý deň krvácania, kedy sa z tela vyplavuje sliznica maternice a s ňou aj neoplodnené vajíčko.

Počas menštruácie žena stráca asi 50 až 80 mililitrov krvi. Aj preto majú ženy oproti mužom väčšiu potrebu železa.

Typické sú pre túto fázu bolesti v podbrušku, ktoré spôsobujú kontrakcie svaloviny maternice. Ženy tiež môžu byť viac unavené a mať menšiu potrebu komunikovať.

2. Folikulárna fáza

Folikulárna fáza začína prvý deň cyklu spoločne s menštruáciou. Jej koniec je ale až zhruba po 14 dňoch. Potom túto fázu vystrieda ovulácia.

Počas folikulárnej fázy vylučuje ženské telo hormón, ktorý stimuluje rast vaječných buniek vo vaječníkoch. Vybraný folikul (vačok, ktorý obsahuje vajíčko) rastie až do podoby hotového vajíčka. Folikul produkuje estrogény, vďaka ktorým hrubne maternice výstelka a pripravuje sa tak na prípadné tehotenstvo.

3. Ovulačná fáza

Ovulačná fáza sa zvyčajne objavuje niekedy okolo 12. dňa cyklu a trvať môže až 48 hodín. Zrelé vajíčko je z folikulu uvoľnené do vajcovodu, odkiaľ putuje až do maternice.

Práve teraz je najväčšia šanca otehotnieť.

4. Luteálna fáza

Fáza, ktorá prichádza po ovulácii. Z folikulu sa stáva žlté teliesko. Pokiaľ dôjde k oplodneniu, začne telo produkovať tehotenský hormón. Pokiaľ k oplodneniu vajíčka nedôjde, teliesko zanikne a cyklus sa uzavrie.

Predmenštruačný syndróm

Ako predmenštruačný syndróm sú označované telesné a psychické príznaky, ktoré pred menštruáciou pociťuje viac ako polovica žien. Nepríjemné ťažkosti väčšinou odznejú potom, čo sa dostaví krvácanie.

Existuje až 300 rôznych prejavov predmenštruačného syndrómu. Medzi tie najčastejšie patrí podráždenosť, úzkosť, výkyvy nálad, nadúvanie, bolesti hlavy, citlivosť prsníkov, zmeny v chuti do jedla alebo poruchy spánku.

Aj tieto pocity bohužiaľ k cyklu patria, pokiaľ je ale ich intenzita príliš vysoká, poraďte sa o tom so svojím lekárom.

Čo môže menštruáciu negatívne ovplyvniť?

Príznaky, ktoré pri alebo tesne pred menštruáciou ženy pociťujú, sa s vekom môžu meniť. Existujú ale aj faktory, ktoré ich negatívne ovplyvňujú.

Môžu to byť napríklad hormonálne lieky, napríklad na štítnu žľazu alebo antipsychotiká. Stres alebo nedostatok spánku môže vyvolať oneskorenie nástupu menštruácie.

Ak to extrémne preháňate so športom tak, že telo nestíha regenerovať, môže sa stať, že sa menštruácia oneskorí alebo napríklad aj zastaví.

Negatívne menštruáciu ovplyvňuje tiež strava. Je dobré obmedziť slané, sladké i ostré jedlá a veľké množstvo kávy a alkoholu. To súvisí s celkovým životným štýlom a nie je od veci sa týmto pravidlom riadiť, aj keď vás prejavy menštruácie práve netrápia.

Ako zmierniť menštruáciu?

Menštruáciu a jej prejavy možno tiež zmierniť, a to napríklad cvičením alebo už zmienenou zdravou stravou. Zdravý ľahší pohyb dokáže tlmiť menštruačné bolesti aj predmenštruačný syndróm. Vhodná je joga, pilates, chôdza alebo beh.

Pozitívny vplyv na menštruáciu má tiež horčík. Tento prvok totiž posilňuje nervový systém a svaly. Nervovú sústavu tiež posilňuje vitamín B, navyše pomáha pri fyzickom i psychickom vypätí a celkovo podporuje organizmus, čo pozitívne ovplyvňuje priebeh menštruácie.

Menštruácia a sex

Sex pri menštruácii je naliehavá téma, na ktorú existujú rozdielne názory. Počas menštruácie je totiž zvýšená citlivosť ženských orgánov a je tak oveľa väčšie riziko rozvoja infekcií alebo poranenia.

Na druhej strane nie je sex ako taký pri menštruácii škodlivý, samozrejme ak poctivo dodržiavate hygienu. Tým, že sú pohlavné orgány citlivejšie, môžu mať ženy väčší sexuálny zážitok.

Ak neplánujte rozšírenie rodiny, je dobré vedieť, že otehotnieť môžete aj počas menštruácie. K oplodneniu môže totiž dôjsť v prípade, keď ešte vajíčko nestihlo opustiť telo.

Keď menštruácia nepríde

Keď žena nemenštruuje tri mesiace za sebou, ide o amenorei, čiže absenciu menštruácie. Dôvodov môže byť hneď niekoľko.

Patrí medzi ne tehotenstvo či dojčenie, alebo naopak menopauza. Na vine ale môže byť aj veľmi nízka telesná hmotnosť, ktorá narúša hormonálne funkcie, alebo už spomínané extrémne cvičenia.

Absenciu menštruácie môžu naznačovať aj zdravotné problémy. Rozhodne preto nie je dobré spoliehať sa na to, že ide o menopauzu!

Tehotenstvo a menštruácia

Mať menštruáciu a byť zároveň tehotná nie je možné. Krvácanie sa však na začiatku tehotenstva objavovať môže. Spôsobuje ho zahniezďovanie vajíčka alebo nedostatok hormónu potrebného na udržanie tehotenstva. Samozrejme krvácanie môže znamenať aj potrat.

Menštruácia po pôrode

Väčšina žien začne znovu menštruovať 6 až 24 týždňov po pôrode. Ak žena dojčí, môže byť bez mesiačikov pokojne aj rok. Je to veľmi individuálna záležitosť.

Častý je mýtus o tom, že je dojčenie tiež antikoncepciou. Nie je to pravda, aj keď hormón prolaktín, ktorý pri dojčení vzniká, nástupu ovulácie skutočne bráni. Je ale účinný len vtedy, keď sú intervaly dojčenia kratšie ako 4 hodiny.

Záver:

Menštruácia je pre ženy starou známou, ktorá však vie kedykoľvek prekvapiť.

Vedeli ste, že sa vám počas menštruácie môže premeniť hlas? Našťastie zmenený nezostane navždy a po skočení krvácania sa zase vráti do normálu.

Prežívate v zime menštruáciu viac? Niet sa čomu diviť, zima totiž priebeh menštruácie skutočne zhoršuje a nejde len o váš pocit.

Späť na prehľad

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
na skúšku - doručenie zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Výhodné mesačné predplatné

Jednorázový nákup
pravidelne - kedykoľvek zrušíte
€20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro ženy ve věku od 30 do 60 let, kdy mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore