Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Ženy v menopauze a cholesterol

Ženy v menopauze a cholesterol

Martina Sznapková
17. 5. 2022
Ženy v menopauze a cholesterol

Osnova:
Cholesterol v našom tele
Zlý a dobrý cholesterol
Cholesterol ako zabijak
Menopauza mení hladinu cholesterolu
Menopauza, priberanie a cholesterol
Boj s vysokým cholesterolom
Záver:

Vysoký cholesterol nie je vidieť a ani nebolí. A tak niet divu, že často vôbec netušíme, ako na tom s cholesterolom v tele sme. Hlavne ženy môže zistenie vysokej hladiny cholesterolu prekvapiť. S blížiacou sa menopauzou sa totiž vytvára čím ďalej menej ženského hormónu estrogénu, ktorý naše telo pred „zlým“ cholesterolom chráni.

Vysoká hladina cholesterolu je vážny problém, ktorý netreba podceňovať! Vedie k upchávaniu ciev, ktoré môže byť príčinou infarktu alebo mŕtvice. Zvlášť pre staršie ženy predstavuje jedno z najväčších nebezpečenstiev, aj napriek tomu o ňom ale väčšina žien nevie takmer nič. Poďme to zmeniť!

Cholesterol v našom tele

Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorú si naše telo z časti vyrobí samo v pečeni, a z časti ho prijímame v potrave. Vysoké množstvo obsahuje napríklad červené mäso, tučné syry, maslo alebo masť.

Je pre nás životne dôležitý! Nájdeme ho vo všetkých bunkách, je základnou stavebnou jednotkou všetkých nervov i mozgových buniek, zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe žlčových kyselín a je nutný pre tvorbu hormónov.

Priemerná koncentrácia cholesterolu v krvi sa u Európanov pohybuje medzi 4,5 – 6,2 mmol/l u mužov au žien medzi 4,6 – 6,1 mmol/l. Odporúčaná hodnota je však pod 5,16 mmol/l, u osôb s kardiovaskulárnymi ťažkosťami by mala byť ešte nižšia. Pokiaľ hodnota presiahne 6,18 mmol/l, je považovaná za vysokú.

Zlý a dobrý cholesterol

Hladina cholesterolu sa zisťuje z krvi a je možné stanoviť tri hodnoty – celkový cholesterol, HDL a LDL. HDL je označovaný ako „dobrý“, zatiaľ čo LDL je „zlý“.

Dobrý HDL odvádza nadbytočný cholesterol späť do pečene, kde je metabolizovaný. Vďaka tomu, že telu pomáha zbavovať sa prebytočného cholesterolu, je pre organizmus nenahraditeľný.

LDL je považovaný za zlý, pretože sa usadzuje v cievnych stenách. Tie potom strácajú pružnosť, zužujú sa a môže dôjsť aj k ich upchatiu. Dôsledok môže byť fatálny. Orgán, ktorý cieva vyživuje, odumiera.

Je teda dôležité, aby organizmus dokázal udržať v krvi a tráviacom systéme zdravý pomer dobrého a zlého cholesterolu.

Cholesterol ako zabijak

Vysoká hladina cholesterolu so sebou prináša množstvo zdravotných rizík, ľudia však veľmi dlho nemusia vôbec tušiť, že niečo nie je v poriadku.

Príznaky väčšinou pocítia až vtedy, keď dôjde k rozvoju aterosklerózy a je obmedzená priechodnosť tepny. Dôjsť potom môže k infarktu, mŕtvici aj ďalším vážnym ochoreniam obehovej sústavy.

Zvýšené hodnoty cholesterolu majú ľudia, ktorí holdujú potravinám bohatým na živočíšne tuky, trpia nadváhou alebo obezitou. Hladiny cholesterolu zvyšuje aj fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok pohybu.

Vyššiu hladinu môžete získať ale aj dedične – a pozor, nemusí sa to vôbec prejaviť nadváhou! V nebezpečenstve sú tiež ľudia trpiaci cukrovkou a ženy po päťdesiatke.

Menopauza mení hladinu cholesterolu

Spolu s vekom sa všeobecne zvyšuje aj hladina cholesterolu, to platí rovnako pre mužov aj ženy. U žien sú ale tieto zmeny obzvlášť významné v období menopauzy. Vytvára sa čím ďalej tým menej ženského hormónu estrogénu, čo spôsobuje, že hladina LDL, teda toho „zlého“ cholesterolu, stúpa a hladina „dobrého“ HDL klesá.

Nie je tak výnimkou, že ženy, ktoré s cholesterolom nikdy problém nemali, jeho vysoké hodnoty prekvapia. To je však ten lepší prípad, u zhruba polovice prípadov srdcovo-cievnych ochorení u žien udrie choroba veľmi náhle a intenzívne.

Všeobecne sa srdcovo-cievne ochorenia začínajú u žien objavovať po 55. roku života. Ide predovšetkým o srdcové infarkty a mozgové mŕtvice.

Menopauza, priberanie a cholesterol

V období menopauzy dochádza k spomaľovaniu metabolizmu a priberaniu na váhe. Navyše meniace sa hladiny hormónov spôsobujú, že sa tuk ukladá viac v oblasti brucha.

Takéto rozloženie tuku je ale pre naše zdravie menej priaznivé a súvisí aj s vysokou hladinou cholesterolu.

Vysoký cholesterol u žien navyše môže súvisieť so zmenou jedálnička. V dôsledku hormonálnych výkyvov sa totiž menia aj naše chute, a to bohužiaľ k horšiemu. Máloktorá žena si to dokáže uvedomiť a má pocit, že sa v jej stravovacích návykoch nič nezmenilo.

Boj s vysokým cholesterolom

Základom je zdravý životný štýl, vyvážená strava a dostatok pohybu.

Zlý cholesterol zvyšuje strava bohatá na nasýtené mastné tuky, medzi ktoré patrí masť, mäsové výrobky, maslo, tučné syry, rôzne sušienky, ale aj kokosový a palmový olej. Mierne môže cholesterol zdvíhať aj nadmerná konzumácia vajec, pečene a obličiek.

Existujú ale aj potraviny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu. Patria medzi ne mandle, ľanové semienka, jablká, sója alebo napríklad olivový olej.

Odborníci odporúčajú zmeniť stravu zo smaženej na varenú a hojne si dopriať najrôznejšiu zeleninu a jedlá s vysokým obsahom vlákniny.

Záver:

Ľudia sa dožívajú stále vyššieho veku a tak ženy strávia podstatnú časť svojho života v období po menopauze. Aj preto je veľmi dôležité vedieť o tom, ako hormóny ovplyvňujú hladinu cholesterolu a pravidelne ju u lekára kontrolovať.

Problémy s vyššou hladinou cholesterolu trpia až tri štvrtiny populácie v Česku! A to rozhodne nie je málo! Dajte si naňho pozor aj vy!

Späť na prehľad

Mohlo by vás zaujímať...

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

 
Jednorázový nákup
Jednorazový nákup
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Doprava zadarmo
Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pre koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určený pre všetky ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky menopauzy alebo zvýšená únava a nedostatok energie. Mladším ženám pomáha najmä zmierniť predmenštruačný syndróm, zvyšuje im energiu, vitalitu a libido. U žien v období menopauzy zase znižuje nepríjemné príznaky klimaktéria ako je nekvalitný spánok, časté návaly tepla a dodáva im energiu.

Za ako dlho pocítim prvé účinky? +

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky a pod. FEMINUS obsahuje overené látky na podporu ženskej vitality, energie a zníženie príznakov menopauzy. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú v priebehu dvoch týždňov, väčšina žien však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Prečo musím brať dve tablety denne?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že vám FEMINUS naozaj pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problému si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má FEMINUS vedľajšie a nežiaduce účinky? +

FEMINUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá iba z vitamínov, minerálov a extraktov z bylín. Hlavná sila produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Pokiaľ nie ste na žiadnu zo zložiek v produkte alergická, je pre vás FEMINUS úplne bezpečný.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky vám nehrozia.

PS: Ako takmer každý doplnok stravy je aj FEMINUS nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Z dôvodu obsahu macy by nemali produkt užívať ženy s endometriózou a myomatóznou maternicou. A z dôvodu obsahu kotvičníka zemného nie je vhodný pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi.

Je FEMINUS k dostaniu v lekárňach?+

Áno, doplnok stravy FEMINUS je certifikovaný štátnym zdravotným ústavom v Prahe a je bežne dostupný aj v online lekárňach v Česku a na Slovensku. Avšak tu na našich stránkach si môžete zakúpiť produkt priamo od výrobcu za najlepších podmienok as pridanou hodnotou v podobe darčekov, či zľavy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore