Ženy v menopauze a cholesterol

Martina Sznapková

Osnova:
Cholesterol v našom tele
Zlý a dobrý cholesterol
Cholesterol ako zabijak
Menopauza mení hladinu cholesterolu
Menopauza, priberanie a cholesterol
Boj s vysokým cholesterolom
Záver:

Vysoký cholesterol nie je vidieť a ani nebolí. A tak niet divu, že často vôbec netušíme, ako na tom s cholesterolom v tele sme. Hlavne ženy môže zistenie vysokej hladiny cholesterolu prekvapiť. S blížiacou sa menopauzou sa totiž vytvára čím ďalej menej ženského hormónu estrogénu, ktorý naše telo pred „zlým“ cholesterolom chráni.

Vysoká hladina cholesterolu je vážny problém, ktorý netreba podceňovať! Vedie k upchávaniu ciev, ktoré môže byť príčinou infarktu alebo mŕtvice. Zvlášť pre staršie ženy predstavuje jedno z najväčších nebezpečenstiev, aj napriek tomu o ňom ale väčšina žien nevie takmer nič. Poďme to zmeniť!

Cholesterol v našom tele

Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorú si naše telo z časti vyrobí samo v pečeni, a z časti ho prijímame v potrave. Vysoké množstvo obsahuje napríklad červené mäso, tučné syry, maslo alebo masť.

Je pre nás životne dôležitý! Nájdeme ho vo všetkých bunkách, je základnou stavebnou jednotkou všetkých nervov i mozgových buniek, zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe žlčových kyselín a je nutný pre tvorbu hormónov.

Priemerná koncentrácia cholesterolu v krvi sa u Európanov pohybuje medzi 4,5 – 6,2 mmol/l u mužov au žien medzi 4,6 – 6,1 mmol/l. Odporúčaná hodnota je však pod 5,16 mmol/l, u osôb s kardiovaskulárnymi ťažkosťami by mala byť ešte nižšia. Pokiaľ hodnota presiahne 6,18 mmol/l, je považovaná za vysokú.

Zlý a dobrý cholesterol

Hladina cholesterolu sa zisťuje z krvi a je možné stanoviť tri hodnoty – celkový cholesterol, HDL a LDL. HDL je označovaný ako „dobrý“, zatiaľ čo LDL je „zlý“.

Dobrý HDL odvádza nadbytočný cholesterol späť do pečene, kde je metabolizovaný. Vďaka tomu, že telu pomáha zbavovať sa prebytočného cholesterolu, je pre organizmus nenahraditeľný.

LDL je považovaný za zlý, pretože sa usadzuje v cievnych stenách. Tie potom strácajú pružnosť, zužujú sa a môže dôjsť aj k ich upchatiu. Dôsledok môže byť fatálny. Orgán, ktorý cieva vyživuje, odumiera.

Je teda dôležité, aby organizmus dokázal udržať v krvi a tráviacom systéme zdravý pomer dobrého a zlého cholesterolu.

Cholesterol ako zabijak

Vysoká hladina cholesterolu so sebou prináša množstvo zdravotných rizík, ľudia však veľmi dlho nemusia vôbec tušiť, že niečo nie je v poriadku.

Príznaky väčšinou pocítia až vtedy, keď dôjde k rozvoju aterosklerózy a je obmedzená priechodnosť tepny. Dôjsť potom môže k infarktu, mŕtvici aj ďalším vážnym ochoreniam obehovej sústavy.

Zvýšené hodnoty cholesterolu majú ľudia, ktorí holdujú potravinám bohatým na živočíšne tuky, trpia nadváhou alebo obezitou. Hladiny cholesterolu zvyšuje aj fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok pohybu.

Vyššiu hladinu môžete získať ale aj dedične – a pozor, nemusí sa to vôbec prejaviť nadváhou! V nebezpečenstve sú tiež ľudia trpiaci cukrovkou a ženy po päťdesiatke.

Menopauza mení hladinu cholesterolu

Spolu s vekom sa všeobecne zvyšuje aj hladina cholesterolu, to platí rovnako pre mužov aj ženy. U žien sú ale tieto zmeny obzvlášť významné v období menopauzy. Vytvára sa čím ďalej tým menej ženského hormónu estrogénu, čo spôsobuje, že hladina LDL, teda toho „zlého“ cholesterolu, stúpa a hladina „dobrého“ HDL klesá.

Nie je tak výnimkou, že ženy, ktoré s cholesterolom nikdy problém nemali, jeho vysoké hodnoty prekvapia. To je však ten lepší prípad, u zhruba polovice prípadov srdcovo-cievnych ochorení u žien udrie choroba veľmi náhle a intenzívne.

Všeobecne sa srdcovo-cievne ochorenia začínajú u žien objavovať po 55. roku života. Ide predovšetkým o srdcové infarkty a mozgové mŕtvice.

Menopauza, priberanie a cholesterol

V období menopauzy dochádza k spomaľovaniu metabolizmu a priberaniu na váhe. Navyše meniace sa hladiny hormónov spôsobujú, že sa tuk ukladá viac v oblasti brucha.

Takéto rozloženie tuku je ale pre naše zdravie menej priaznivé a súvisí aj s vysokou hladinou cholesterolu.

Vysoký cholesterol u žien navyše môže súvisieť so zmenou jedálnička. V dôsledku hormonálnych výkyvov sa totiž menia aj naše chute, a to bohužiaľ k horšiemu. Máloktorá žena si to dokáže uvedomiť a má pocit, že sa v jej stravovacích návykoch nič nezmenilo.

Boj s vysokým cholesterolom

Základom je zdravý životný štýl, vyvážená strava a dostatok pohybu.

Zlý cholesterol zvyšuje strava bohatá na nasýtené mastné tuky, medzi ktoré patrí masť, mäsové výrobky, maslo, tučné syry, rôzne sušienky, ale aj kokosový a palmový olej. Mierne môže cholesterol zdvíhať aj nadmerná konzumácia vajec, pečene a obličiek.

Existujú ale aj potraviny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu. Patria medzi ne mandle, ľanové semienka, jablká, sója alebo napríklad olivový olej.

Odborníci odporúčajú zmeniť stravu zo smaženej na varenú a hojne si dopriať najrôznejšiu zeleninu a jedlá s vysokým obsahom vlákniny.

Záver:

Ľudia sa dožívajú stále vyššieho veku a tak ženy strávia podstatnú časť svojho života v období po menopauze. Aj preto je veľmi dôležité vedieť o tom, ako hormóny ovplyvňujú hladinu cholesterolu a pravidelne ju u lekára kontrolovať.

Problémy s vyššou hladinou cholesterolu trpia až tri štvrtiny populácie v Česku! A to rozhodne nie je málo! Dajte si naňho pozor aj vy!

Objednať FEMINUS

  • Balenie na mesiac (60 tabliet)
  • Doprava zdarma
  • Garancia spokojnosti
    alebo vrátenia peňazí

Jednorazový nákup

Feminus

na skúšku doručenie zadarmo po celej SR
23 za celé balenie

- ks +

Výhodné mesačné predplatné

Feminus
Každý
mesiac ušetríte

2,30

pravidelne kedykoľvek zrušíte
20,70 za celé balenie

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Feminus tím