Menopauza a antikoncepcia

Martina Sznapková

Osnova:
Tri etapy menopauzy
Možnosti antikoncepcie
Výhody hormonálnej antikoncepcie
Riziká spojené s užívaním hormonálnej antikoncepcie
Kedy prestať hormonálnu antikoncepciu užívať?
Záver

Je všeobecne známe, že plodnosť žien okolo štyridsiateho roku života postupne klesá. Tehotenstvo vo vyššom veku ale rozhodne nie je vylúčené a dalo by sa povedať, že trendom dnešnej doby je tehotenstvo skôr odkladať. Ženy, ktoré už potomkov neplánujú, by sa tak mali chrániť, a to dokonca ešte jeden rok po poslednej menštruácii!

Menopauza sa spravidla dostavuje medzi 40. a 55. rokom veku, keď menštruácia začína byť nepravidelná, až úplne vymizne. Je to dané klesajúcou hladinou estrogénu v organizme. Má tri etapy – premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu.

Tri etapy menopauzy

Premenopauza – obdobie pred menopauzou. Menštruácia je pravidelná, ale už dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré majú za následok zníženie funkcie vaječníkov.

Perimenopauza – toto obdobie je charakteristické nepravidelnou menštruáciou. Začína tesne pred poslednou menštruáciou a trvá asi ešte rok potom.

Postmenopauza – nadväzuje na perimenopauzu. V tomto období dochádza k trvalému vymiznutiu menštruačného krvácania a už nie je možné otehotnieť.

Možnosti antikoncepcie

Pokiaľ žena nechce otehotnieť, musí použiť účinnú, bezpečnú a vhodnú metódu antikoncepcie, kým u nej nebude potvrdené, že už jej tehotenstvo nehrozí.

Aj štyridsaťročné ženy môžu využiť všetky dostupné antikoncepčné metódy, vrátane kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, gestagénnej antikoncepcie i vnútromaternicového telieska.

Pre zrelé ženy sú všeobecne vhodné predovšetkým kombinované antikoncepčné tabletky s veľmi nízkou dávkou estrogénov. Zaisťujú pravidelnú menštruáciu a pomáhajú s prípadnými návalmi tepla.

Tzv. gestagénna antikoncepcia má nevýhodu v tom, že spôsobuje nepravidelné krvácanie, čo je najmä vo vyššom veku nebezpečné, pretože vďaka tomu môže uniknúť pozornosti zdravotný problém, ako napríklad nádorové ochorenie maternice.

Vnútromaternicové teliesko znižuje intenzitu menštruačného krvácania, prípadne ženy nemenštruujú vôbec. S návalmi tepla si však poradiť nevie.

Využiť možno samozrejme aj najrôznejšie bariérové metódy, ako napríklad kondóm, pesar či klobúčiky.

Prirodzené plánovanie tehotenstva, teda metóda založená na sledovaní plodnosti a menštruačného cyklu, sa ženám vo vyššom veku neodporúča. Dôvod je prostý - nepravidelná menštruácia podstatne sťažuje predvídanie ovulácie.

Výhody hormonálnej antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia môže ženám v perimenopauze pomôcť regulovať menštruáciu, znížiť intenzitu krvácania i návaly tepla alebo tlmiť kožné problémy, ktoré spôsobujú hormonálne výkyvy. Skrátka vie udržať hormóny na uzde.

Riziká spojené s užívaním hormonálnej antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia môže maskovať príznaky perimenopauzy, a tak ženy nemusia poznať, že už sa v tomto životnom období nachádzajú.

Navyše hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko krvných zrazenín a podľa niektorých výskumov môže byť jej užívanie spojené aj so zvýšeným rizikom srdcového infarktu, mŕtvice a rakoviny prsníka.

Kedy prestať hormonálnu antikoncepciu užívať?

Kedy teda s hormonálnou antikoncepciou prestať? V tomto ohľade máme jedinú a najúčinnejšiu radu – riaďte sa odporúčaním svojho gynekológa!

Všeobecne ale platí, že by sa rozhodnutie prestať užívať antikoncepciu malo odvíjať od symptómov, ktoré žena pociťuje.

To ale môže byť pri užívaní hormonálnej antikoncepcie ťažké. Pokiaľ má žena zavedené hormonálne vnútromaternicové teliesko, môže sa vyhasnutie funkcie vaječníkov spoznať podľa návalov tepla.

Záver

Aj keď už ženy pravidelne nemenštruujú, stále je tu možnosť, že otehotnejú. Je tak dôležité používať účinnú antikoncepciu. V prípade tej hormonálnej je ale dobré s užívaním v správny čas prestať.

Objednať FEMINUS

  • Balenie na mesiac (60 tabliet)
  • Doprava zdarma
  • Garancia spokojnosti
    alebo vrátenia peňazí

Jednorazový nákup

Feminus

na skúšku doručenie zadarmo po celej SR
23 za celé balenie

- ks +

Výhodné mesačné predplatné

Feminus
Každý
mesiac ušetríte

2,30

pravidelne kedykoľvek zrušíte
20,70 za celé balenie

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Feminus tím