Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Masáže a menopauza

Masáže a menopauza

Martina Sznapková
17. 5. 2022
Masáže a menopauza

Osnova:
Vplyv masáží na organizmus
Masáž dokáže vyplaviť hormóny
Masáž ako balzam na dušu
Lepší spánok
Typy masáží
Ajurvédska masáž
Aromaterapeutická masáž
Klasická masáž
Masáž lávovými kameňmi
Reflexná masáž
Lymfatická masáž
Záver

S blížiacou sa menopauzou postupne klesajú hladiny hormónov a väčšina žien začne pociťovať nepríjemné príznaky, ktoré toto neľahké životné obdobie sprevádzajú. Typicky sa jedná o návaly tepla, ale aj psychické problémy, bolesti hlavy, únavu, alebo napríklad problémy so spánkom.

Klasickým dlhodobým riešením týchto problémov je hormonálna substitučná terapia. Sú ale ženy, ktoré ju podstúpiť nemôžu a tiež je dosť žien, ktoré ju podstúpiť nechcú. Má totiž aj svoje tienisté stránky, a tak radšej volí alternatívny spôsob liečby. Ten ale nemusí byť taký účinný.

Ak existuje niečo medzi hormonálnou terapiou a alternatívnymi spôsobmi, tak sú to práve masáže. Ich vplyv na naše fyzické i duševné zdravie je vedecky dokázaný. Vhodné sú aj ako doplnok liečby.

Masáže môžu pomôcť najmä s bolesťami hlavy, únavou, migrénami, problémami so spánkom i psychickou nevyrovnanosťou. Tiež znižujú zadržiavanie tekutín a opuchy v celom tele.

Vplyv masáží na organizmus

Masáž je v podstate mechanické pôsobenie na povrch tela, pri ktorom dochádza k zmenám aj vo vnútri nášho organizmu. Každý z hmatov, ktoré masér použije, je presne cielený a dohromady vytvárajú celok, ktorý dokáže pomôcť od konkrétnych problémov.

Výsledkom kvalitne uskutočnenej masáže je účinok na celý organizmus. Hmaty pôsobia prostredníctvom konkrétnych častí tela na centrálny nervový systém a ten na ne adekvátne reaguje.

Masáže majú účinok na väčšinu častí nášho organizmu. Najviac pôsobia na kožu, svaly, väzivo, šľachy a kĺby. Vplyv ale majú aj na srdce, cievy i celý lymfatický systém a pomáhajú aj s celkovým posilnením imunity.

Masáž dokáže vyplaviť hormóny

Masáž prináša aj psychický pôžitok, skrátka je nám po nej dobre nielen na tele, ale aj na duši. Masírovaním sa totiž vyplavujú hormóny, ako sú endorfíny, oxytocín, serotonín aj dopamín.

Ide o hormóny, vďaka ktorým sa cítime dobre a pociťujeme šťastie. Napríklad endorfín sa prezýva hormón šťastia, oxytocín zase hormón lásky.

Pri masáži sa však vyplavujú aj estrogény, ženské hormóny, ktorých hladina v prechode postupne klesá. A práve tento hormonálny pokles spôsobuje najrôznejšie problémy spájané s menopauzou. Ľudia, ktorí pravidelne chodia na masáž, vykazujú v krvi vyššiu hladinu estrogénu ako ľudia, ktorí na masáže nechodia alebo si ich doprajú len sporadicky.

Estrogény tiež chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za proces starnutia kože. Vďaka tomu koža lepšie odoláva tvorbe vrások a ďalším známkam starnutia.

Navyše estrogény chránia ženské srdce a z dlhodobého hľadiska môžu byť aj prevenciou alzheimerovej choroby a osteoporózy.

Masáž ako balzam na dušu

Psychické problémy sú jedným z najčastejších sprievodných prejavov menopauzy, či už sa jedná o úzkosti, stres, panické stavy alebo dokonca depresie.

Základom pre rozvoj psychických problémov je stres, ktorý sem tam pociťuje úplne každý, v dnešnej uponáhľanej dobe je to ale mnohokrát na dennom poriadku.

Keď sme v strese, sú naše svaly napäté, telo sa viac unavuje a môže dôjsť až k chronickým stresovým stavom, nespavosti či bolestiam hlavy.

Masáže vedia v tomto ohľade hotové zázraky, upokoja nervový systém, znižujú hladinu stresových hormónov (noradrenalínu, epinefrínu a kortizolu), zmierňujú úzkosti a dopomáhajú aj k lepšiemu spánku, ktorý je pre dobré psychické zdravie nevyhnutný.

Lepší spánok

Masáže stimulujú parasympatický nervový systém, vďaka tomu majú uvoľňujúci účinok a zabraňujú nespavosti.

Na tému spánok a masáže prebehlo niekoľko štúdií, ktoré potvrdili ich priaznivý vplyv. Na vzorke postmenopauzálnych žien bolo napríklad preukázané, že pravidelná masáž 2x týždenne zlepšuje príznaky depresie aj úzkosti a tiež zlepšuje kvalitu spánku.

Ženy, ktoré sa do štúdie zapojili, pocítili zlepšenie kvality spánku a tiež sa u nich skrátil čas, ktorý im trvalo zaspať. Viac času strávili v hlbokej fáze spánku a boli preto tiež viac svieži a oddýchnutý.

Typy masáží

Nie je masáž ako masáž. Ich ponuka je dnes naozaj veľká a človek často netuší, akú si vybrať. Predstavíme si niekoľko z nich, ktoré by mohli zaujímať práve ženy.

Ajurvédska masáž

Ajurvédska masáž sa pre ženy, ktoré trápi hormonálna nerovnováha, výborne hodí. Prispieva totiž k zvýšeniu produkcie estrogénov a ako jedna z mála techník dokáže účinne pôsobiť na vylučovanie toxínov.

Pri masáži dochádza k vylúčeniu toxínov uložených hlboko vo svalových tkanivách, kostnej hmote aj koži, čo napomáha regenerácii. Pozitívne ovplyvňuje všetky systémy v našom tele: lymfatický, tráviaci, dýchací, imunitný, nervový, pohybový a podporuje aj krvný obeh.

Ajurvédska masáž kladne pôsobí na psychický stav a odporúča sa pri poruchách trávenia či nespavosti.

Aromaterapeutická masáž

Aromaterapeutickú masáž, skrátene aromamasáž, si ženy obľúbili vďaka éterickým olejom, ktoré sú nielen účinné, ale navyše krásne vonia. Je to veľmi jemná, skôr relaxačná masáž, ktorá nevyužíva hĺbkové hmaty, ale aj tak pôsobí na ľudské zmysly.

Aromamasáž vyvoláva hlbšie dýchanie a väčšie rozšírenie krvných ciev a kapilár. Podporuje tak krvný obeh a napomáha lepšiemu okysličovaniu krvi. Zvýšený krvný obeh znamená tiež účinnejší rozvod živných látok v tele, masáž tak môže pomôcť zmierniť množstvo zdravotných problémov, vrátane bolestí hlavy a zažívacích ťažkostí.

Priaznivo pôsobí na kožu, pomáha obnoviť prirodzenú pružnosť tela, uvoľňuje nahromadené napätie a odstraňuje psychickú záťaž.

Klasická masáž

Nejde nespomenúť najviac žiadanú klasickú masáž, ktorej sa niekedy hovorí aj švédska. Pomáha uvoľniť namáhané a stuhnuté svalstvo, ale odstraňuje aj bolesti spôsobené napríklad nevhodnými pracovnými návykmi alebo zvýšenou fyzickou záťažou.

Počas klasickej masáže dochádza k zvýšenému prekrveniu tkanív, podpore trávenia a stimulácii látkovej výmeny, ktorá umožňuje zvýšené vylučovanie odpadových látok z tela.

Masáž lávovými kameňmi

Ide o špeciálny druh masáží, pri ktorých sa využívajú horúce kamene. Horúce kamene uvoľňujú svalový korzet a odstraňujú bolesť svalstva. Dochádza k celkovému fyzickému aj psychickému uvoľneniu tela.

Reflexná masáž

Podstatou reflexnej masáže je skutočnosť, že sa na okrajových oblastiach tela nachádza nervové zakončenia, prostredníctvom ktorých stimulácie je možné pôsobiť na orgány vo vnútri tela.

Masér pracuje s reflexnými zónami na chodidlách, dlaniach, chrbte a šiji. Masáž má účinky na kožu a tiež pôsobí na orgány vo vnútri tela, ktoré sú s masírovanou oblasťou nervovo spojené.

Reflexná masáž, známa aj ako reflexná terapia, má výborné účinky pri liečbe neplodnosti, migrény, bolestiach chrbta a kĺbov ale aj pri liečbe zažívacích ťažkostí a spánkových porúch.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je formou jemnej masáže, ktorá podporuje pohyb lymfatických tekutín po celom tele. Tekutina v lymfatickom systéme pomáha odstraňovať odpad a toxíny z telesných tkanív.

Pri niektorých zdravotných problémoch sa táto tekutina hromadí a vznikajú opuchy, tzv. lymfedémy, ktoré môžu spôsobovať ďalšie zdravotné komplikácie.

Lymfatická masáž zlepšuje imunitný systém, pomáha s dojčením, znižuje stres aj únavu, je účinná proti migrénam, pomáha liečiť chronickú bolesť aj poruchy spánku.

Záver

Našimi typmi na masáže ich zoznam rozhodne nekončí! Už ste vyskúšala medovú masáž? A čo treba trochu exotiky pri thajskej masáži?

Masáže sa hodoa pre športovcov aj ľudí so sedavým zamestnaním. Sú vhodné v každom veku a účinné hlavne pri pravidelnom opakovaní.

Späť na prehľad

Objednať FEMINUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

Garancia spokojnosti alebo vrátenia peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
na skúšku - doručenie zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Výhodné mesačné predplatné

Jednorázový nákup
pravidelne - kedykoľvek zrušíte
€20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte €2,30

Otázky a odpovede

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro ženy ve věku od 30 do 60 let, kdy mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore